Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śląscy politycy PO o ustawie metropolitalnej

infotrans
06.04.2017 09:07
0 Komentarzy

Już dziś trzeba myśleć o poszerzaniu kompetencji metropolii, tak by stała się w przyszłości jednym organizmem ? oceniają politycy PO ze Śląska. We wtorek po południu prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów, metropolia w woj. śląskim powinna powstać 1 lipca, a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Poseł PO Marek Wójcik wyraził podczas wtorkowej konferencji prasowej zadowolenie, że proces legislacyjny związany z ustawą metropolitalną dobiega końca.

„Przypomnijmy, że ustawa metropolitalna, którą dziś podpisze pan prezydent jest oparta o rozwiązania wypracowane jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Przypomnijmy również, że pan prezydent Andrzej Duda już raz podpisywał ustawę metropolitalną, stało się to jesienią 2015 r., wtedy to była ustawa wypracowana przez Sejm poprzedniej kadencji. Podpisanie nastąpiło w zaciszu Pałacu Prezydenckiego, bez takiej uroczystości jak dzisiaj” – zauważył.

Wójcik przypomniał, że najbliższe tygodnie będą okresem intensywnej pracy samorządowców ? chodzi o przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego i konsultacje społeczne. Politycy PO zadeklarowali, że będą angażować się w te działania.

Wójcik wskazał, że ustawa daje dodatkowe pieniądze i narzędzia, które mają umożliwić rozwój aglomeracji, ale potrzebna jest też wizja przyszłej metropolii. Zaapelował do prezydentów miast, by ją przedstawili. Poseł przypomniał, że szczególna odpowiedzialność spoczywa na prezydencie Katowic, na którego ustawa nakłada obowiązki organizacyjne.

„Uważamy, że jak najszybciej powinien przedstawić mieszkańcom aglomeracji to, czym metropolia będzie się zajmowała w następnych latach, w jaki sposób mieszkańcy aglomeracji będą mogli skorzystać z tego, że powstałą metropolia ? powiedział poseł.

Także marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa z PO ocenił, że rozpoczyna się walka z czasem ? chodzi o to, by zdążyć ze wszystkimi procedurami ? tak, by związek metropolitalny zaczął działać od początku przyszłego roku. Saługa zadeklarował pomoc i podkreślił, że liczy na współpracę.

Marszałek ocenił, że podpisanie ustawy to „święto Śląska, regionu, aglomeracji śląskiej”, ale też początek długiej drogi do powstania jednego „nadorganizmu” miejskiego.

„Już dziś trzeba myśleć, czym metropolia będzie za lat 10, 20, bo na tych zapisach nie powinno się skończyć. Musimy dążyć do tego, że ten miejski organizm będzie wspólnie zarządzany i będzie wyposażony w znacznie więcej kompetencji, funkcji niż to dzisiaj wynika z ustawy” – podkreślił.

„Zdajemy sobie też chyba wszyscy sprawę, że to nie będzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że to życie mieszkańców nie zmieni się aż tak szybko, ale to naprawdę milowy krok” – ocenił Saługa. Przypomniał, że rozmowy o metropolii w woj. śląskim trwają od ok. 10 lat.

Ocenił, że najważniejsza jest kwestia transportu i to ta sprawa powinna być uporządkowana w pierwszej kolejności, ale trzeba myśleć o poszerzaniu kompetencji metropolii. Wyraził przekonanie, że część obszarów koordynowanych dziś przez zarząd województwa, jak np. Park Śląski, powinno zostać przekazanych do metropolii. Zaznaczył, ze wymaga to porozumienia samorządowców.

Pytany o nazwę metropolii, Saługa ocenił, że powinna ona być „marketingowo spójna, łatwa”. Nie chciał się odnieść do pojawiających się propozycji lokalizacji metropolii w innym mieście niż Katowice. To autonomiczna decyzja prezydentów ? mówił.

Pytany o wizytę prezydenta, marszałek odpowiedział, że to miły gest, który podkreśla wagę tego co właśnie się staje faktem . „Nam jedynie chodzi o to, żeby jedno środowisko nie zawłaszczało tego, bo to jest święto wszystkich tych, którzy od lat mówią o metropolii” – dodał Saługa.

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulują od lat. Argumentują, że taki związek powinien ułatwić im m.in. organizację transportu publicznego czy planowanie przestrzenne.

Przygotowana przez MSWiA ustawa o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Jej współautorem był poseł Wójcik. Według rządu tamta ustawa zawierała szereg wad i nie została wdrożona. Zainteresowanie metropolią tworzoną na gruncie nowego prawa zgłosiło – według samorządowców z regionu – ok. 40 miast i gmin.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru. (PAP)

kon/ par/

Komentarze