Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sekcja poetycka w warszawskim metrze

infotrans
18.04.2022 11:00
0 Komentarzy

Rusza akcja „Wiersze w mieście”, dzięki której warszawiacy będą mogli przeczytać w przestrzeni miejskiej utwory z 19 europejskich krajów, w tym z Ukrainy. Hasłem tegorocznej edycji jest „początek”.

Akcja „Wiersze w mieście” wystartowała 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

zmiana i przemiana

Źródło i geneza, zmiana i przemiana, narodziny i rodowód, punkt wyjścia i rozpoczęcie – to właśnie te idee stanowiły inspirację dla organizatorów tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”. Kuratorka projektu uchwyciła je w haśle „początek”, by wszystko to, co stanowi spiritus movens ludzkich działań, co kryje się zarówno za naszymi pragnieniami i motywacjami, jak i za obawami i uprzedzeniami, wybrzmiało dzięki sile poetyckiego przekazu.

W tegorocznej akcji biorą udział wiersze z: Austrii, Czech, Estonii, Flandrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Utwory z 19 krajów będzie można przeczytać na wielkoformatowych ekranach w przejściu podziemnym na stacji metra Świętokrzyska oraz w komunikacji miejskiej.

Tegoroczna edycja została poszerzona o spotkanie na żywo. W Elektrze – Czytelni Słów i Dźwięków przy ul. Elektoralnej 12, w piątek 22 kwietnia, odbędzie się dyskusja z udziałem polskich poetów: Miłosza Biedrzyckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało. Podczas debaty, artyści poruszą i rozwiną zagadnienia związane z literackim motywem początku oraz miejskości.

Na platformie Spotify udostępniona zostanie playlista zawierająca utwory w formie audio, a na YouTubie pojawią się animowane klipy inspirowane wierszami. W przestrzeni wirtualnej prowadzone będą także konkursy i działania mające na celu popularyzację czytelnictwa oraz uwrażliwianie internautów na poezję i bogactwo kulturowe Europy.

Komentarze