Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd luzuje limity pasażerskie! Od 15 maja

infotrans
06.05.2021 21:23
0 Komentarzy

Klasycznie po cichu i bez zbytniego rozgłosu, rząd wycofuje rygorystyczne obostrzenia w transporcie publicznym i wraca do formuły 100% miejsc siedzących lub 50% całkowitej pojemności pojazdu.

To spełnianie postulatu całej transportowej branży i logiczne następstwo odmrażania kolejnych sektorów gospodarki. Początkowo rząd zapomniał o transporcie publicznym, ale teraz nadrobił swój błąd, co ma szczególne znaczenie dla firm autokarowych, które od 15 maja będą mogły bez limitów realizować swoją działalność.

Z kolei dla komunikacji miejskiej oznacza to zwiększenie pojemność taboru do połowy. Przypomnijmy, że aktualnie obowiązuje limit „nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących plus co drugie miejsce wolne.”

Transportowy zapis

6 maja wieczorem opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dla transportowej branży najważniejszy jest pkt 24, który luzuje obostrzenia, które zostały wprowadzone prawie pół roku wcześniej – 17 października 2020 r.

Teraz wracamy do łagodniejszej formy: 100% miejsc siedzących lub 50% całkowitej pojemności pojazdu.

Poniżej transportowy zapis dzisiejszego rozporządzenia:

§24.2. Od dnia 15 maja 2021r. do dnia 5 czerwca 2021r., w przypadku gdy przemieszczanie się następuje: (..)

2)środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art.4ust.1pkt14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić,  w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych;

3)pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą –danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących;

4)na terenie lotniska pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9osób łącz-nie z kierowcą –danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych  w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno–ruchowej dla danego typu pojazdu.

3.Ograniczenia, o którym mowa wust.1pkt2 i3 oraz ust.2pkt2 i3, nie stosuje się w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

4.Ograniczenia, o którym mowa wust.1pkt3 oraz ust.2pkt2 i3, nie stosuje się w odniesieniu do pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, którym poruszają się osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

B981a822a0a1ebda697530eadc09926f A
B981a822a0a1ebda697530eadc09926f A

Co to OznaCZA?

Nowe zasady w podróżowaniu transportem publicznym określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które w życie ma wejść w sobotę, 8 maja br.

Zgodnie z nim w całym kraju środkami transportu zbiorowego jak np. autobusami, tramwajami będzie mogła podróżować większa liczba osób, ale nadal z ograniczeniami.

Obecnie w tym samym czasie może w pojeździe podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, z tym, że co drugie (50 proc.) miejsce siedzące musi być wolne. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem:

  • Od 8 maja (sobota) w tym samym czasie może w pojeździe podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (limit bez zmian), z tym, że co najmniej 30 proc. miejsc siedzących musi pozostać wolnych (do 7 maja wolnych miejsc musi pozostawać 50 proc.). W pojazdach komunikacji miejskiej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką.
  • Od 15 maja (sobota) w tym samym czasie może w pojeździe podróżować tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jednocześnie, wciąż co najmniej 50 proc. miejsc siedzących powinno pozostać niezajętych. W pojazdach komunikacji miejskiej nadal będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką.

W pojazdach komunikacji miejskiej nadal będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką.

Screenshot 2021 05 07 Ztm · Zarzad Transportu Metropolitalnego Transport Publiczny Gzm1
Screenshot 2021 05 07 Ztm · Zarzad Transportu Metropolitalnego Transport Publiczny Gzm1

Dalsze Odmrożenia

Od soboty, 8 maja, do 5 czerwca br. działalność będą mogły wznowić hotele – z wyjątkiem strefy restauracyjnej i welness&spa. W hotelach będzie obowiązywał jednak limit gości – max. 50 proc. zajętych pokoi.

„Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej” – dodano w rozporządzeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem, do 14 maja br. restauracje hotelowe pozostają zamknięte, posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi, ale wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

Także do 14 maja, lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Od 15 maja rozporządzenie wprowadza zmianę dla gastronomi. Od tego dnia do 28 maja będą mogły zostać otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.

„Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 28 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów (…) działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (…) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (…) jest dopuszczalne w ogródku gastronomicznym rozumianym jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania dla celów gastronomicznych, w których jest prowadzona ta działalność, lub w ogródku gastronomicznym stacji paliw” – napisano w rozporządzeniu.

Tego typu miejsca będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym – z zachowaniem bezpiecznej odległości między stolikami, a także limitu osób na stolik.

Z kolei od 29 maja do 5 czerwca działalność będą mogły wznowić restauracje.

„Od dnia 29 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów (…) działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (…) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (…) jest dopuszczalne: w ogródku gastronomicznym rozumianym jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania dla celów gastronomicznych, w których jest prowadzona ta działalność, lub w ogródku gastronomicznym stacji paliw; w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży w przypadku stacji paliw płynnych” – czytamy w rozporządzeniu.

Lokale gastronomiczne będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym – maksymalnie 50 proc. obłożenia lokalu, a także zachowana bezpieczna odległość między stolikami i limit osób na stolik.

Zgodnie z rozporządzeniem do 5 czerwca 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności w zakresie urządzania gier hazardowych na automatach oraz kasyn, z wyłączeniem kasyna internetowego.

Z kolei do 28 maja 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów; dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich.

Do 5 czerwca targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Maseczkowe zmiany

Z rozporządzenia wynika, że do 5 czerwca tego roku w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dodano, że na terenie obiektów handlowych obsługa ma, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę zdezynfekować stanowiska kasowe, obsługi lub dystrybutor na stacji paliw płynnych.

Ponadto, także do 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). (PAP)

Komentarze