Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rusza Program Pętla Żuławska: z Bałtyku na Zalew Wiślany

infotrans
11.11.2009 21:24
0 Komentarzy

Wnioski o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej 19 inwestycji, zaplanowanych w programie ożywienia turystycznego terenów leżących nad wodami żuławskimi i Zalewem Wiślanym Pętla Żuławska, mają być złożone już w grudniu br. W sumie ich szacunkowa wartość wyniesie 105 mln zł. W Krynicy Morskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędów marszałkowskich – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego oraz gmin żuławskich i nadzalewowych, podczas którego omówiono stan przygotowań do realizacji całej inwestycji. – Pętla Żuławska jest programem obejmującym budowę sieci przystani i portów jachtowych – przypomina Krzysztof Rudziński, dyrektor Departamentu Koordynacji Projektów Wojewódzkich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. – Inwestycje te mają znacząco zwiększyć liczbę nowych miejsc pracy i umożliwić rozwój szeroko pojętej turystyki wodnej na obszarze od Wisły Martwej, poprzez Przekop Wisły i rzeki żuławskie – Szkarpawę, Wisłę Królewiecką i Nogat, po Zalew Wiślany. Z przystani i portów jachtowych będą mogli korzystać zarówno żeglarze, jak i motorowodniacy czy kajakarze. O zaawansowaniu tego projektu rozmawialiśmy z Tomaszem Konopackim z biura prasowego województwa pomorskiego. Oto co nam powiedział:
TransInfo.pl: Na jakim obecnie etapie jest projekt \’Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej\’?
Tomasz Konopacki: Faza przygotowania projekt \’Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej\’ dobiega końca. Studium Wykonalności w najbliższych dniach będzie aktualizowane. Równolegle będą przebiegały prace na wypełnieniem wniosek o dofinansowania. Większość projektów budowlanych poszczególnych inwestycji jest gotowa. Pozyskano połowę wymaganych decyzji środowiskowych, pozostała część zostanie wydana w najbliższym czasie.
TransInfo.pl: Czy ruszyły już jakieś przetargi?
Tomasz Konopacki: Przetargi na roboty budowlane ruszą zaraz po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i decyzji. (prawdopodobnie będzie to marzec-kwiecień 2010).
TransInfo.pl: Czy można się dowiedzieć więcej szczegółów w zakresie przystani dla statków pasażerskich, które są uwzględnione w tym projekcie?
Tomasz Konopacki: Na etapie koncepcji zakładano powstanie kilku przystani pasażerskich. W związku z faktem, iż wszystkie projekty budowlane jeszcze nie zostały ukończone, ostatecznego zakresu projektu nie można jeszcze nakreślić. Natomiast na dzień dzisiejszy można stwierdzić, iż przewiduje się przystanie żeglugi pasażerskiej w następujących lokalizacjach: Malbork, Gniew, Biała Góra, Rybina oraz Sobieszewo. Jednakże jak będzie wyglądał końcowy zakres rzeczowy projektu \’Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej\’ będzie można powiedzieć
dopiero po wykonaniu aktualizacji Studium Wykonalności.
TransInfo.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

317_760kanaly.infomdwe70_mapa_760

„Pętla Żuławska –rozwój turystyki wodnej\’ – opis projektu

Projekt zakłada kompleksowy rozwój turystyki wodnej w obszarze Delty Wisły i Zalewu Wiślanego. Obszar objęty projektem to teren Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną. Bierze w nim udział 18 podmiotów z dwóch województw: pomorskiego i warmińsko –mazurskiego. W ramach projektu przewidziano stworzenie portów i przystani żeglarskich oraz pomostów cumowniczych służących zarówno aktywnemu uprawianiu sportów wodnych jak również innym formom turystyki. Pętla Żuławska obejmuje niezwykle atrakcyjny obszar wodny oraz wyjątkowe i zróżnicowane środowisko przyrodnicze i kulturowe, unikalne w skali europejskiej, obejmujące Deltę Wisły oraz Zalew Wiślany. Z punktu widzenia unikatowości przyrodniczej na szczególną uwagę zasługuje bogactwo występujących na terenie Żuław ekosystemów, bardzo wysoka bioróżnorodność, niespotykany potencjał krajobrazowy oraz szczególny charakter hydrograficzny, a także klimat. Brak jest obecnie w Polsce przedsięwzięć w zakresie infrastruktury turystycznej o takim zasięgu i skali. To, co wyróżnia projekt „Pętli Żuławskiej”od podobnych projektów na terenie Polski to jego dostępność zarówno, od strony Morza Bałtyckiego, jak również szlaków śródlądowych w tym międzynarodowych (droga wodna E-70). W ramach projektu przewidziano stworzenie wysokiej jakości oraz bezpiecznej infrastruktury turystycznej służącej zarówno aktywnemu uprawianiu sportów wodnych oraz turystyce rekreacyjnej.

Komentarze