Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rusza Elbląska Karta Miejska

infotrans
03.12.2010 13:14
0 Komentarzy

29 listopada karty miejskie odebrali pionierzy Elbląga. 65 lat temu jako pierwsi zasiedlali miasto, podnosili je z gruzów. Teraz jako pierwsi wsiądą do autobusów i tramwajów z nowoczesnym dokumentem w kieszeni. Elbląska Karta Miejska –EKM To karta zbliżeniowa (bezstykowa), posiadająca mikroprocesor. Już teraz stanie się nośnikiem elektronicznych biletów okresowych komunikacji miejskiej w Elblągu, zastępując stare legitymacje. Do końca roku 2011, EKM stanie się również elektroniczną portmonetką zastępując papierowe bilety jednorazowe komunikacji miejskiej w mieście. –„Bilet drukowany na papierze ma wiele wad –wyjaśnia Michał Górecki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. –Jest łatwy do podrobienia, często przekazywany z rąk do rąk pasażerów, a przy kontroli stwarza trudności w odczycie zapisu z kasownika. Chcemy to zmienić i zaproponować nośnik trwały, nowocześnie zabezpieczony i dostępny dla każdego.”Aby nabyć Elbląską Kartę Miejską wystarczy złożyć wniosek w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Browarnej 90 lub w punktach przy ul. Ogólnej (przy Carrefour) i Pl. Słowiańskim. Można też przesłać wniosek drogą elektroniczną. Należy dołączyć także zdjęcie –w oryginale lub w wersji elektronicznej. Warto dodać, że zdjęcia w punkcie przy ul. Browarnej wykonywane są bezpłatnie. Należy też uiścić kaucję w wysokości 10 zł. Kartę można odebrać w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku i uiszczenia opłaty. Osoby niepełnosprawne mogą upoważnić inne osoby, by w ich imieniu odebrały EKM.

Elbląska Karta Miejska

O korzyściach, jakie niesie za sobą korzystanie z Elbląskiej Karty Miejskiej przekonuje Michał Górecki: – „Nie będzie konieczności noszenia przy sobie dokumentu poświadczającego korzystanie z ulgi przejazdowej lub dokumentu uprawniającego do darmowego przejazdu. Będą też obowiązywały promocje np. bilety na przejazdy do dwóch przystanków. Będzie również można opłacić przejazd osoby towarzyszącej. Poza tym karty te są trwałe i doskonale zabezpieczone przed podrobieniem.”Elbląska Karta Miejska pozwoli zmniejszyć koszty jakie ponosi ZKM w związku z drukiem biletów tradycyjnych. Pozwoli też monitorować komunikację miejską. Docelowo system EKM zakłada także nowoczesne, dźwiękowe powiadomienie o kolejnych przystankach w autobusach i tramwajach, możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy w telefonie komórkowym. Centrum dowodzenia EKM będzie miało swoją siedzibę w Centrum Sportowo –Biznesowym przy Al. Grunwaldzkiej. Wszystko będzie opierać się na miejskiej sieci światłowodowej.
– „Długo nad tym pomysłem dyskutowaliśmy –przyznaje prezydent Elbląga – Henryk Słonina. –Namawiał dyrektor Jan Kantypowicz, ale zastanawialiśmy się, bo to duży wydatek. Jednak okazało się, że zwróci się on w ciągu 3-4 lat. Wystąpiłem więc do Rady Miejskiej z propozycją wprowadzenia karty miejskiej. Uchwała zapadła. Prace nad systemem Elbląskiej Karty Miejskiej rozłożone są na kilka lat –uprzedza. –Nie da się bowiem przeprowadzić takiej rewolucji w chwilę. My nie mówimy o nowoczesności w Elblągu. My ją tworzymy”–podkreśla prezydent.
Wnioski o wydanie Elbląskiej Karty Miejskiej, która na razie pełnić będzie rolę biletu okresowego (imiennego bądź na okaziciela) można składać już. Legitymacje wyjdą z użycia w marcu 2011 r. W kolejnych miesiącach pojawiać się będą kolejne zmiany. W 2012 r. na przykład na przystankach zamontowane zostaną elektroniczne tablice informacyjne. Docelowo Elbląską Kartą Miejską będzie można zapłacić także za bilet do kina, teatru czy na basen. Czy EKM się przyjmie? –„Jak z każdą nowością, początkowo może być niechęć i opory –przyznaje Henryk Słonina. –Później jednak z reguły następuje akceptacja.”

Komentarze