Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Resort i CUPT o Planach Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

infotrans
14.06.2023 18:03
0 Komentarzy

13 czerwca w Warszawie odbyła się pierwsza z trzech corocznych konferencji na temat planów zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

Wzięli w niej udział m.in. wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech i dyrektor unijnej dyrekcji generalnej ds. wspierania reform strukturalnych (DG Reform) Mario Nava.

Mobilność Miejska

Wprowadzanie zrównoważonej mobilności w Polsce jest szerokim zagadnieniem, związanym nie tylko z zaspokojeniem potrzeb współczesnego społeczeństwa miejskiego, ale także z koniecznością połączenia planowania mobilności z procesami inwestycyjnymi, które uwzględniają także programy unijne. Planowanie mobilności miejskiej wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale daje szereg korzyści, takich jak poprawa jakości życia mieszkańców, możliwości rozwoju gospodarczego, zwiększenie dostępności transportu i przyczynianie się do osiągnięcia celów klimatycznych oraz środowiskowych.

– Zrównoważona mobilność miejska jest jednym z głównych celów realizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury krajowej polityki transportowej. Wyzwania, takie jak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z transportu czy spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w miastach są nadal aktualne. Nowe zjawiska zaobserwowane podczas pandemii COVID-19, w tym konieczność zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miast, praca zdalna czy wzrost e-handlu potwierdziły, że system transportu miejskiego ma kluczowe znaczenie dla odporności obszarów miejskich – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jednym z celów projektu „Wsparcie miejskich obszarów funkcjonalnych w przygotowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”, realizowanego w ramach unijnego Instrumentu Wsparcia Technicznego, którego koordynatorem jest Ministerstwo Infrastruktury, jest pogłębienie wiedzy dotyczącej zrównoważonej mobilności miejskiej w Polsce. Na konferencji przedstawiono założenia projektu oraz zaprezentowano 15 beneficjentów: miejskie obszary funkcjonalne, które będą wspierane przez kolejne 2 lata w przygotowaniu SUMP. W czasie konferencji podsumowano również projekt pt. „Świadczenie usług doradztwa dla potencjalnych beneficjentów środków unijnych POIiŚ 2014-2020 w zakresie działań związanych z przygotowaniem i wdrożeniem Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”, który resort infrastruktury wspiera od 2019 r.

Więcej informacji nt. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej znajduje się na stronie MI w zakładce Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). https://www.gov.pl/web/infrastruktura/plany-zrownowazonej-mobilnosci-miejskiej-sump2

Komentarze