Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Przyszłość miejskiej komunikacji w Elblągu

infotrans
08.03.2010 22:15
0 Komentarzy

Jak informuje elbląski portal www.portel.pl –kolejne spotkanie Forum Rozwoju Elbląga (20 lutego) poświęcone było komunikacji miejskiej w Elblągu. Poprowadził je Marcel Klinowski, znany elbląski miłośnik tramwajów. W trakcie ożywionej dyskusji, zebrani na spotkaniu wyrazili swoje opinie na temat elbląskiej komunikacji miejskiej definiując zalety, wady oraz propozycje zmian.
Zalety
– Model funkcjonowania oparty na zasadach rynkowych poprzez organizowanie przetargów na usługi przewozowe w komunikacji autobusowej.
– Plan rozwoju transportu publicznego promujący transport szynowy.
– Stopniowe ujednolicanie barw pojazdów komunikacji miejskiej.
– Prace nad Systemem Elbląskiej Karty Miejskiej, składającego się z podsystemu monitorowania ruchu pojazdów transportu zbiorowego, kontroli biletowej oraz dynamicznej informacji pasażerskiej.
Wady
– Brak spójności pomiędzy obowiązującymi dokumentami opracowywanymi przez Urząd Miejski w Elblągu lub na jego zlecenie (Strategia Rozwoju Elbląga, Zintegrowany Program Rozwoju Transportu Publicznego, Wieloletnie Plany Inwestycyjne a Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego).
– Częściowe realizowanie inwestycji zapisanych w Zintegrowanym Programie Rozwoju Transportu Publicznego m.in.:
1. projektów infrastrukturalnych,
2. zakupu i modernizacji taboru tramwajowego.
– Niedofinansowanie miejskiej spółki Tramwaje Elbląskie sp. z o.o. w zakresie modernizacji infrastruktury i taboru.
– Niewielka elastyczność w dostosowywaniu systemu transportu publicznego do potrzeb pasażerów.
– Brak strategii promocji transportu publicznego skierowanej do mieszkańców.
– Brak konsultacji społecznych w zakresie inwestycji miejskich w dziedzinie transportu publicznego.
– Niedostosowanie infrastruktury drogowej na potrzeby komunikacji miejskiej, szczególnie w przypadku ostatnich inwestycji miejskich:
1. zastosowanie progów zwalniających na trasach komunikacji autobusowej (ul. Bałuckiego, ul. Moniuszki),
2. niewprowadzenie priorytetu dla komunikacji miejskiej w sygnalizacji świetlnej,
3. błędy w projektowaniu inwestycji drogowych (skrzyżowanie ul. Skrzydlatej i Lotniczej, ronda o zbyt małym promieniu skrętu).
Propozycje zmian
– Uproszczenie i uelastycznienie taryfy przewozowej oraz siatki połączeń do potrzeb mieszkańców m.in. poprzez:
1. wprowadzenie biletu dobowego,
2. konsultacje społeczne
3. rezygnacja z proponowanego trybu Check-in i Check-out wprowadzającego nakaz dwukrotnego kasowania biletu przy wejściu i wyjściu z pojazdu w ramach Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej.
– Rzetelne informowanie o inwestycjach miejskich oraz organizowanie ogólnodostępnych konsultacji społecznych dla zainteresowanych stron ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców wraz z zastosowaniem nowoczesnych form komunikacji.
– Opracowanie strategii promocji transportu publicznego.
– Polepszenie koordynacji działań w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych między Urzędem Miejskim a przewoźnikami w celu wyeliminowania błędów tj. ustawianie progów zwalniających na trasie linii autobusowych czy niedostosowanie szerokości jezdni/promieni skrętu z uwzględnieniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Kolejne spotkanie Forum Rozwoju Elbląga odbędzie się 18 marca o godzinie 18 w biurowcu Elzam na Al. Grunwaldzkiej 2 B 1 sala nr 6. Poświęcone będzie inwestycjom sportowo-rekreacyjnym w Elblągu. Zapraszamy na spotkanie wszystkich chętnych elblążan zainteresowanych tą tematyką i mających ciekawe pomysły.

Tramwaje PESA w Elblągu Elbląski port rzeczny

Elbląg i transport wodny
Komunikacyjne Forum Rozwoju Elbląga nie było jednym transportowym spotkaniem w Elblągu w lutym. 22 i 23 lutego w Kadynach odbyło się Posiedzenie Ekspertów w ramach VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku, które odbędzie się w Elblągu w maju br. Tematem wiodącym VIII Forum jest „Środowisko naturalne, a rozwój cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem”, natomiast temat spotkania eksperckiego w Kadynach brzmiał: „Planowanie przestrzenne na morzu i zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną w południowym regionie”. Podczas spotkania Grzegorz Nowaczyk, przedstawiciel władz województwa nawiązał do problemów portu elbląskiego z dostępem do morza. –Wierzę, że w wyniku dyskusji potrafimy znaleźć odpowiednie drzwi do rozwiązania problemu i je otworzyć. Tymi „drzwiami”dla Portu Morskiego w Elblągu jest budowa Kanału przez Mierzeję, a dla rozwoju turystyki wodnej na Zalewie Wiślanym –budowa i modernizacja portów i przystani oraz stworzenie infrastruktury dla wodniaków przy śluzach, pochylniach i mostach oraz remonty i przebudowa obiektów hydrotechnicznych –realizowane m.in. w ramach Programu „Pętla Żuławska”–mówił. –Budowa kanału to nie tylko stworzenie nowego szlaku transportowego, lecz także istotny czynnik aktywizacji gospodarczej gmin nadzalewowych, które to, poza gminą Krynica Morska, należą do najuboższych w kraju. To także integracja przestrzenna Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym oraz nowe możliwości dla turystyki i rekreacji morskiej –podsumował swe powitalne wystąpienie Grzegorz Nowaczyk.

Komentarze