Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Projekt narodowej kwarantanny bez definicji transportu zbiorowego

infotrans
21.12.2020 19:00
0 Komentarzy

Po czwartkowej zapowiedzi rządu o przymusowej kwarantannie dla powracających do kraju transportem zorganizowanym, wszyscy czekali na projekt rozporządzenia ws. narodowej kwarantanny, który ukazał się w niedzielę, 20 grudnia

I wiemy tyle co wcześniej, a nawet mniej, bo projekt nie zawiera słowa o transporcie zorganizowanym. Przypomnijmy, że w ostatni czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., będą miały obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Teraz w ogóle sformułowanie „transport zorganizowany” w projekcie nie pada.

W projekcie rozporządzenia za ten temat odpowiada punkt 7, gdzie czytamy:

-„7. Wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państwową również z krajów należących do strefy Schengen. W tym celu osoba przekraczająca granicę państwową przekazuje, przed przekroczeniem tej granicy, przedsiębiorcy oraz podmiotowi, o którym mowa w projektowanym  § 2 ust. 19,  informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, oraz numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą. Informacje te przedsiębiorca oraz podmiot ten przekazuje niezwłocznie jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, która je wprowadzi do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 2 ust. 4 projektowanego rozporządzenia.”

Co w przełożeniu na „normalny język” oznacza, że rząd planuje wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państwową również z krajów należących do strefy Schengen. Technicznie osoby przekraczające granice przekazują informacje o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę przewoźnikowi. Ten z kolei przekazuje je odpowiednim organom władzy. Bardzo, bardzo ogólnie.

Projekt można zobaczyć TUTAJ

Czyli dalej nic nie wiemy

Na konkretne wyjaśnienie, co oznacza transport zorganizowany i czy będą jakieś wyjątki z niecierpliwością czekały biura podróży oraz przewoźnicy. Na razie nikt nie odwołuje żadnych zaplanowanych wyjazdów. Klienci również z nich nie rezygnują. Na razie.

Ten bezruch wynika nieprecyzyjności wypowiedzi ministra zdrowia. Teraz pewnie różne teorie, kogo nowy zakaz obejmie zaczną się mnożyć, bo projekt jest jeszcze bardziej ogólnikowe niż konferencyjne zapowiedzi.

Zapytane o „transport zbiorowy” Ministerstwo Zdrowia uchyliło się od odpowiedzi. Biuro prasowe resortu napisało krótko, że projekt rozporządzenia jest dopiero w przygotowaniu i będzie wkrótce przekazany do konsultacji społecznych.

Natomiast Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury napisał:

-„Przepisy te jeszcze nie obowiązują. Gdy odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostanie skierowane do uzgodnień międzyresortowych, Ministerstwo Infrastruktury odniesie się do projektowanych przepisów, aby były one zgodne z definicjami i pojęciami, o których mowa w przepisach regulujących zasady wykonywania transportu drogowego.”

przywileje dla zaszczepionych

Tym czasem projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń pojawił się dodatkowe informacje o przywilejach dla zaszczepionych.

Projekt przewiduje się w nim w stosunku do obowiązującego rozporządzenia z 1 grudnia zniesienie niektórych obostrzeń dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Osoby takie będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, albo po przekroczeniu granicy. Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców – czyli osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Obostrzenia w mocy

Dodatkowo projekt przewiduje wprowadzenie dodatkowych obostrzeń m.in. w zakresie prowadzenia usług hotelarskich oraz działalności tzw. galerii handlowych. Na razie nie zostały one sprecyzowane.

31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. przewiduje się wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Będzie obowiązywać zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Obowiązywać ma zakaz działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki, pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w zamkniętej przestrzeni, oraz „pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej”. Zakaz ten dotyczy także obsługi stoków narciarskich oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego „stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego”.

Rozporządzenie ma ograniczyć też współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzeń sportowe wyłącznie do sportu zawodowego, prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy i wydarzeń bez udziału publiczności.

Komentarze