Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prezydent Poznania sprawdzi komunikację … jeżdżąc na wózku inwalidzkim

infotrans
20.12.2021 06:00
0 Komentarzy
Czy Poznań jest przyjazny osobom z poruszający się na wózku inwalidzkim chce sprawdzić w najbliższych tygodniach prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Kilka dni temu samorządowiec złamał nogę, obecnie sam musi korzystać z wózka. Nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce na początku tygodnia w Warszawie.

nowe doświadczenie

Zdaniem prezydenta, nauka życia na wózku to dla niego nowe doświadczenie i okazja do sprawdzenia, czy miasto, którego jest gospodarzem, jest przystosowane do potrzeb osób, które poruszają się w ten sposób.

„Nie będę siedział w domu – zamierzam przypatrzeć się Poznaniowi z perspektywy wózkowicza. Zamierzam pójść do kina, do innych miejsc, spróbuję wsiąść do tramwaju, autobusu. Chcę sprawdzić, na ile miasto jest dostosowane do potrzeb osób na wózku i zrozumieć ich potrzeby” – powiedział.

Jacek Jaśkowiak zadeklarował, że dokładnie sprawdzi, z jakimi trudnościami zmagają się osoby na wózku, które próbują pokonać rondo Kaponiera lub dotrzeć na dworzec PKP.

„Na Kaponierę się wybieram, na dworzec kolejowy także. Wiem, że tam jest np. kłopot z bezdomnymi, z nadużywającymi alkohol, którzy, mówiąc wprost, załatwiają się w windach ułatwiających przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Staramy się ten problem rozwiązać systemowo – nie chodzi tylko o doraźne środki” – powiedział Jaśkowiak.

„Z każdego doświadczenia trzeba czerpać. Kandydaci w wyborach często siadają na godzinę na wózek inwalidzki. Ja ze swojego wózka będę korzystał przez długie tygodnie. Zamierzam ten stan wykorzystać; zamiast się frustrować – dowiem się czegoś nowego” – dodał.

Wyjątkowa szansa

Inicjatywie prezydenta Poznania kibicuje Agata Robińska, prezeska Fundacji TAKpełnosprawni, promującej zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

„Dzięki tej inicjatywie Poznań może stać się miastem bardziej dostępnym dla osób korzystających z wózków oraz tych, które mają czasowo ograniczoną sprawność np. w wyniku urazu. Może być dostępniejszy również dla innych grup społecznych: rodziców z małymi dziećmi, seniorów. Miasto Poznań to również duży pracodawca, który już dzisiaj zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki działaniom swojego lidera może zostać pracodawcą jeszcze bardziej świadomym i otwartym na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Da też pozytywny przykład innym” – powiedziała PAP Robińska.

„Pamiętajmy, że bariery nie są problemem osób żyjących z niepełnosprawnościami, a wyzwaniem społecznym, a osoby z niepełnosprawnościami są największą i najszybciej rosnącą mniejszością na świecie. W naszym mieście mamy szansę na to, żeby każdy z nas – niezależnie od poziomu sprawności – uczestniczył w życiu społecznym i zawodowym na równi z innymi” – dodała.

Komentarze