Poznańskie linie turystyczne kończą sezon 2022: Ostatnia niedziela
W niedzielę 26 września na trasy w Poznaniu ostatni raz w tym sezonie wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje linii turystycznych – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
Przewoźnik poinformował, że w niedzielę ostatni raz w tym roku na trasy wyjadą tramwaje linii 0 oraz autobusy linii 100. W sobotę kursowanie zakończyła linia autobusowa 102.
0 i 100
W niedzielę linię 0 będzie obsługiwać m.in. odbudowany w Krakowie tramwaj Heidelberg z serii KSW, Kriegs-Straßenbahn-Wagen, czyli "wojenny wagon tramwajowy". Pojazd ma duże drzwi, które miały ułatwiać sprawną ewakuację w przypadku nalotów. Tramwaj trafił do Poznania w 1944 r.
MPK podało, że w niedzielę na linii 0 będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy. Tramwaje będą kursować co 20 minut, od godz. 11.20 do godz. 17. Trasę będą obsługiwać: tramwaj KSW, skład N+ND, a także tramwaj 4N1, należący do MPK SA w Krakowie i udostępniony poznańskiemu przewoźnikowi na tegoroczny sezon.
-„Po ostatnim rozkładowym kursie, wszystkie historyczne tramwaje pojadą razem do zajezdni – pasażerowie będą mogli dojechać nimi do przystanku Szwajcarska” – wskazano w komunikacie.
Dla pasażerów, którzy po godz. 11 skorzystają z pierwszych kursów linii 0 z przystanku Stare Zoo, miejscowa cukiernia przygotowała słodki poczęstunek.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
sezon na 102
MPK podało, że turystyczną linię autobusową nr 100 w niedzielę - po raz ostatni w tym sezonie - obsługiwać będą autobusy Ikarus 280, Jelcz "ogórek", a także autobus San H100A, udostępniony przez Przewozy Autobusowe Gryf z Żukowa.
-„Przejażdżka tym autobusem to niebywała gratka dla miłośników komunikacji. Autobus należący do Gryfu został wyprodukowany w 1969 roku i większość +swojego żywota+ spędził w wielkopolskim Turku. W 2017 r. przeszedł w ręce obecnego właściciela, który przeprowadził jego kapitalny remont, starannie zachowując detale, jak logo PKS czy zasłonkę - również z symbolami PKS - oddzielającą fotel kierowcy od reszty pojazdu” – opisano w komunikacie MPK.
Zaznaczono, że w kraju sprawnych jest kilka Sanów H100. Autobusy tego typu były produkowane w Sanoku w latach 1966-1974 w dwóch wersjach: A, przeznaczonej dla PKS, oraz B – dla mniejszych miast.
Z kolei w sobotę sezon linię 102 zakończył „ogórek” wyprodukowany w zakładach w Jelczu. Także w sobotę w pobliżu hotelu Mercure udostępniona została historyczna przyczepa autobusowa Jelcz PO-1. W godz. od 12 do 16 działał w niej punkt informacyjny dla osób, które rozważają podjęcie pracy w MPK.
Komentarze