Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznaniacy zadowoleni z komunikacji

infotrans
28.10.2010 19:11
0 Komentarzy

Poznaniacy wysoko oceniają możliwości, jakie daje im Poznań, zwłaszcza korzystania z oferty kulturalnej, robienia zakupów, kształcenia oraz spędzania wolnego czasu – wynika z badań zaprezentowanych w urzędzie miasta Poznania.
Więcej zastrzeżeń ankietowani wyrazili w odniesieniu do możliwości korzystania z usług medycznych, znalezienia dobrej pracy i zarabiania pieniędzy. wyniki ankiety przedstawiono we wtorek 26 października. Badanie wskaźników jakości życia mieszkańców Poznania 2010 przeprowadzono w bieżącym roku na próbie 600 mieszkańców, którzy odpowiadali na pytania ankieterów. Było to szóste tego rodzaju badanie. Poszczególne zagadnienia były punktowane w pięciostopniowej skali od 1 – bardzo niezadowolonego, do 5 – bardzo zadowolonego. Badania wykonało Centrum Badania Jakości Życia, które jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Raport liczy ponad 300 stron danych i analiz. Z badań wynika m.in., że poznaniacy oceniając komunikację miejską byli najbardziej zadowoleni z:
– sieci połączeń (3,84)
– częstotliwości kursowania (3,67)
– punktualności (3,62)
Niższe noty otrzymały pozycje:
– wygoda jazdy (3,51)
– czystość wnętrza pojazdów (3,32)
A najsłabiej poznaniacy ocenili ceny biletów ( 2,83). Patrząc na poprzednie wyniki badań nie widać tutaj radykalnych zmian i cały czas generalna ocena komunikacji miejskiej w Poznaniu plasuje się granicach 3,5 –czyli oceny dobrej. W zakresie transportu indywidualnego – oceniając drogi –mieszkańcy uznali ich jakość za niską (2,10). W tym aspekcie zadowoleni są tylko z oznakowania dróg (3,56). Dodajmy, że w programie przyjęto, że wartość wskaźnika (liczona jako średnia arytmetyczna) w następujący sposób przekłada się na ocenę: powyżej 3,75 – ocena bardzo dobra;od 3,26 do 3,75 – ocena raczej dobra;od 2,76 do 3,25 – ocena przeciętna (neutralna);od 2,25 do 2,75 – ocena raczej zła i poniżej 2,25 – ocena bardzo zła. Tegoroczny raport dostępny jest tutaj. Natomiast historyczne wskaźniki dt. transportu publicznego z lat 2002-2008 można znaleźć tutaj , a dt. indywidualnej komunikacji i rowerów dostępne są tutaj i tutaj .

Oceniając komunikację miejską, respondenci byli najbardziej zadowoleni z sieci połączeń (3,84), a najmniej z ceny biletów( 2,83).Z badań wynika, że poznaniacy oceniając drogi uznali ich jakość za niską (2,10). W tym aspekcie zadowoleni są tylko z oznakowania dróg (3,56).

Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym przeprowadza się regularne badania jakości życia. Pierwsze badania przeprowadzono w 2001 roku. Podobne badania chce w przyszłości przeprowadzić u siebie Kraków. –’Poznań staje się obok Gdańska pierwszym w Polsce miastem postnowoczesnym, czyli takim, w którym infrastruktura i dobra komunikacja jest czymś, co się mieszkańcom należy, a coraz większe znaczenia mają takie wskaźniki jak kształcenie, turystyka czy możliwość dobrego spędzenia wolnego czasu’ – powiedział podsumowując wyniki badań socjolog prof. Ryszard Cichocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejne badania wskaźników zostaną przeprowadzone w 2012 roku.

Komentarze