Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań testuje QR kody

infotrans
23.03.2012 22:02
0 Komentarzy

Rozkład jazdy zawsze pod ręką w telefonie komórkowym? To już znamy, ponieważ od dawna funkcjonują programy takie jak Ginger czy itiner. Teraz pojawia się jednak nowe rozwiązanie: możliwość wczytania wszystkich rozkładów jazdy dla danego przystanku wraz z aktualnymi komunikatami o zmianach. Jak? Poprzez QRkody!
Jak to działa
Zasady działania są proste. Na przystanku odszukujesz tabliczkę z QRkodem, skanujesz komórką za pomocą specjalnego bezpłatnego czytnika i za chwilę w Twoim telefonie wyświetla się tabliczka rozkładowa przystanku, na którym stoisz. Strona zawiera rozkłady jazdy linii, które odjeżdżają z tego przystanku oraz linki do komunikatów o zmianach w kursowaniu, które tych linii dotyczą. Z Qrkodów skorzystają nie tylko Poznaniacy. W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej, przygotowano też wersję angielską. Szczegółowe informacje o tym co do jest QRkod i jak z niego korzystać znajdują się na stronie: www.poznan.pl/qrcode.
Co dalej
Czy QRkody okażą się przydatne? To sioę okaże. Dlatego MPK Poznań w ramach testów tabliczki z kodami zamiesciłop na 7 przystankach tramwajowych w centrum Poznania: na trzech przystankach Most Teatralny (kierunek PST, kierunek Fredry, kierunek Rondo Kaponiera) oraz na czterech przystankach Rondo Kaponiera (kierunek Most Teatralny, kierunek Most Uniwersytecki, kierunek Roosevelta i kierunek Święty Marcin). Przygotowano także formularz, za pośrednictwem którego zbierane będą opinie użytkowników. Można go wypełnić na stronie www.mpk.poznan.pl
Geneza
To wspólny projekt MPK Poznań, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Urzędu Miasta Poznania. „QRkody chcieliśmy wprowadzić już od jakiegoś czasu”–przyznaje kierownik Biura Promocji MPK Poznań, Iwona Cieślik. „Kiedy zaczęli o nie pytać nasi pasażerowie, postanowiliśmy że trzeba działać. A, gdy ze strony Miasta padła propozycja współpracy, odpowiedź mogła być tylko jedna”. „Usługa fotokodów została wprowadzona w portalu miejskim już w ubiegłym roku. To popularny i bardzo łatwy w użyciu sposób dotarcia z informacją do klientów”–stwierdza Wojciech Pelc, szef portalu poznan.pl. „Wszystkie informacje dostępne tą drogą, pobierane z naszego portalu prezentowane są w specjalnej, tzw. „lekkiej”wersji, przygotowanej dla użytkowników urządzeń mobilnych. Dzięki współpracy z MPK oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym mogliśmy zaproponować dostęp do mobilnej wersji oficjalnego portalu Poznania wzbogaconej o niezwykle ważne informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej”.

Komentarze