Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: orkiestra MPK ma swój znak

infotrans
15.04.2015 11:08
0 Komentarzy
Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań świętuje w tym roku 60 lat swojego istnienia. W prezencie dla jubilatki ogłoszono konkurs na jej logotyp.
Zainteresowanie tym konkursem przeszło oczekiwania organizatorów. Wpłynęło 61 projektów, z których najlepszym okazała się praca Pana Artura Reczki.
Na konkurs ogłoszony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Muzyczne „Akolada”nadesłano 61 prac, w większości bardzo profesjonalnie przygotowanych. Ale Kapituła Konkursu była jednomyślna. Jeden projekt przykuł jej szczególną uwagę ze względu na bogatą symbolikę odnoszącą się zarówno do orkiestry, jak i poznańskiego MPK.
– Byłem mile zaskoczony tym, że napłynęło do nas tak wiele propozycji – z satysfakcją mówi Wojciech Tulibacki, Przewodniczący Kapituły Konkursu, Prezes Zarządu MPK Poznań –Myślę, że można to zawdzięczać dużej sympatii i popularności, którą cieszy się orkiestra. Wśród ponad 60 prac było kilka ciekawych projektów, ale jeden był wyjątkowy, bo łączył w sobie wiele wątków i symboli. Mnie ujął motyw uskrzydlonego koła, który był dawnym logotypem MPK przez co nawiązywał do naszych bogatych korzeni.
– Ten znak to prosta forma graficzna i bogata symbolika –uzasadnia dr Wojciech Janicki, członek konkursowej Kapituły, kierownik Pracowni Projektowania Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. –Charakterystyczny motyw „uskrzydlonego koła”jest odwołaniem do tradycji, a jednocześnie symbol akcentuje swoją muzyczność poprzez zgrabnie wpleciony element tuby. Pozwala także dostrzec ukrytą nutę. Projekt został przygotowany z dbałością o szczegóły, co zapewni szerokie możliwości stosowani na różnych polach eksploatacji.
– Niektóre projekty odbiegały od naszych oczekiwań –mówi o swoich wrażeniach Jarosław Goerlich, członek Kapituły, dyrygent Orkiestry. –Były banalną przeróbką logotypu MPK lub też opierały się na wizerunku instrumentu albo charakterystycznej budowli naszego miasta. Nie brakowało jednak prac bardzo profesjonalnych.
Laureat konkursu Pan Artur Reczka jest poznaniakiem i zawodowo zajmuje się grafiką. Ma bliski związek z tramwajami i muzyką, bo tramwajami jeździ na co dzień, a podczas projektowania inspiruje go muzyka.
– Punktem odniesienia –mówi zwycięzca konkursu – była dla mnie tuba i nuta, a przede wszystkim przedwojenny znak MPK –to uskrzydlone koło. Wtedy miało jeszcze pioruny, dla podkreślenia, że to były koła napędzane energią elektryczną. 
Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań Sp. z o.o. w 2015 roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia i z tej okazji zaplanowała wiele działań. Pierwszym z nich był koncert jubileuszowy, który odbył się 25 stycznia, kolejnym koncert z okazji Dnia Kobiet 8 marca.
60 lat to dobry przyczynek do zorganizowania konkursu na logo dla orkiestry. A orkiestra to zespół, który wpisał się na stałe w pejzaż muzyczny miasta. Orkiestrę można zobaczyć podczas uroczystości państwowych takich jak obchody Konstytucji 3 Maja, rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 czy Święta Niepodległości. Natomiast jej koncerty sceniczne to zawsze barwne widowiska muzyczno-taneczne, w których oprócz orkiestry prezentują się uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu

Nowy logotyp Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznan, rys. Artur Reczka

Komentarze