Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pomysł na dworcowy pat w Olsztynie. Miasto wymieni grunty z Retail Provider?

infotrans
08.12.2022 12:00
0 Komentarzy

Przedstawiamy najnowszy odcinek serialu o batalii w Olsztynie, której celem jest stworzenie zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Na razie droga do tego celu jest daleka, ale widać światełko w tunelu.

W grudniu do gry włączyło się miasto, która widząc zaostrzający się spór na linii PKP – Retail Provider (właściciel dworca autobusowego), chce rozwiązać ten problem oferując właścicielowi dworca PKS wymianę gruntów. Ten twierdzi, że o niczym nie wie i skupia się na blokowaniu inwestycji kolejarzy. Czeski film…

Aktualna sytuacja

Polskie Koleje Państwowe budują nowy dworzec kolejowy Olsztyn Główny, tymczasem na działce PKS nic się nie dzieje. Co więcej – właściciel dworca PKS, firma Retail Provider, skupia się na blokowaniu budowy dworca przez PKP. Z kolei kolejarze nie przejmują się tym i dalej realizują swoją inwestycję. Razem daje to prawdziwy węzeł gordyjski i realny scenariusz, że obok nowoczesnego dworca kolejowego będzie stał stara infrastruktura przeznaczona dla pasażerów autobusów. 

W tej patowej sytuacji tylko ewentualna wymiana gruntów i pozyskanie unijnych środków na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego rozwiązywałoby problem. A to jest możliwe. Dlatego miasto chce zaproponować Retail Provider wymianę gruntów i przejąć dworzec PKS. W Polsce podobnych ruch wykonano w Kielcach. Z dobrym skutkiem. Postał węzeł przesiadkowy, który doprowadził do uporządkowania problemu związanego z odjazdami autobusów dalekobieżnych, podmiejskich i tzw. busów. I tak też może być w Olsztynie.

Ale … nie wiadomo, czy uda się ustalić satysfakcjonujące obie strony warunki. Przedstawiciele spółki deweloperskiej muszą się zgodzić na warunki i wycenę, którą zaproponuje gmina. To biorą pod uwagę upór Retail Provider w walce z kolejarzami wydaje się mało prawdopodobne. Do tego developer już podkreśla, że poniósł bardzo duże nakłady finansowe dotyczące terenów dworca PKS… i twierdzi, że nic nie wie o miejskiej propozycji.

Piotr Grzymowicz podczas uroczystości 150-lecia funkcjonowania kolei w Olsztynie, fot. UM Olsztyn

Rządowe i unijne wsparcie

O „dworcowym pomyśle” prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz opowiedział podczas uroczystości 150-lecia funkcjonowania kolei w Olsztynie, która miała miejsce w olsztyńskim planetarium.

Wcześniej rozmawiał o tym pomyśle z Ministerstwem Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Podobno resort dał zielone światło i  taki obiekt mógłby powstać w ramach programu Polska Wschodnia.

Czasu na ten cały plan jest jednak niewiele, bo wielkimi krokami zbliża się kolejna perspektywa unijna, z której zadanie miałoby być finansowane. Trzymamy kciuki za dobre zagospodarowanie tego terenu. Przede wszystkim pod kątem pasażerów.

Przy okazji przypominamy, że w czwartek (8 grudnia) o 17:00 w zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały można posłuchać wykładu Rafała Bętkowskiego poświęconego 150-leciu kolei w Olsztynie

Komentarze