Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski i unijny konkurs na najlepsze obchody ETM 2022

infotrans
08.09.2022 12:00
0 Komentarzy

W tym roku, w dniach 16–22 września, odbędzie się Europejski Tydzień Mobilności (ETM), czyli dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Tradycyjnie będzie mu tworzyszł konkurs.

Zachęcamy wszystkie jednostki samorządu terytorialnego do przyłączenia się do kampanii ETM 2022 już dziś. Jest to czas, w którym w szczególny sposób proponowane są inicjatywy poprawiające jakość powietrza i życia, przeciwdziałające zatłoczeniu, hałasowi i wykluczeniu społecznemu oraz optymalizujące wykorzystanie wszystkich dostępnych w naszej codziennej potrzebie mobilności rodzajów transportu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji ETM to „Mix & Move!” czyli „Przesiadaj się i jedź!”.

Lepsze połączenia

Na początek zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia unijnego Formularza rejestracyjnego – można zarejestrować 3 typy aktywności:

  • Tydzień Działań - działania (w każdym dniu) związane z dorocznym tematem kampanii realizowane w dniach 16–22 września 2022 roku;
  • Działania Trwałe - działania związane z inicjatywą ETM realizowane od 23 września 2021 do 22 września 2022 roku i promowane w ramach tegorocznej kampanii;
  • Dzień bez Samochodu – działania związane z inicjatywą ETM realizowane w dniu 22 września 2022 roku.

Każdy zarejestrowany i spełniający warunki uczestnictwa w ETM będzie miał szansę na zdobycie nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską. Nagrody przyznawane są, by wyróżnić władze lokalne, które wykazały się osiągnięciami w dziedzinie podnoszenia świadomości społecznej w temacie planowania i realizowania zrównoważonej mobilności miejskiej i bezpieczeństwa drogowego.

Więcej informacji o unijnej inicjatywie TUTAJ.

Polski konkurs

Również Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konkurs, którego celem jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach kampanii ETM.

Nagrody Ministra przyznawane są w 4 kategoriach konkursowych:

  • nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców);
  • nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców);
  • nagroda ETM – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego.
  • wyróżnienie ETM – dla najbardziej aktywnego województwa.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie formularza konkursu udostępnionego na stronie i przesłanie go wyłącznie drogą elektroniczną na adres: [email protected] oraz [email protected] w terminie od 23 września 2022 r. do 31 października 2022 r.

To już druga edycja tego konkursu, natomiast cały czas nie poznaliśmy wyników pierwszej edycji. Więcej informacji o rządowym konkursie TUTAJ.

ETM 2022

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej obchodzony jako: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to międzynarodowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem. ETM tradycyjnie zwieńczy Dzień Bez Samochodu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Lepsze połączenia” - przesiadaj się i jedź! Hasło to obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, co można podsumować pięcioma słowami: ludzie, miejsca, przesyłki, polityka i planowanie. Swój udział w tegorocznych obchodach zgłosiło prawie 1,6 tys. miast z 36 krajów. Więcej o Europejskim Tygodniu Mobilności można przeczytać na mobilityweek.eu.

Komentarze