Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polska szykuje sie na czwartkową gołoledź. Uwaga 23 listopada

infotrans
22.11.2023 21:07
0 Komentarzy

Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpieczną gołoledzią. Na czwartkowy poranek prognozowany jest marznący deszcz.

Transport publiczny w Polsce czeka trudny dzień. -"Niż Niklas już tej nocy będzie kształtował pogodę w naszym kraju. Zrobi się bardzo niebezpiecznie i groźnie, szczególnie dla kierowców. Biomet będzie bardzo niekorzystny" - powiedział w środę rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.SMS-owe alerty RCB w środę dostali mieszkańcy województw podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Warszawa

Na polecenie Zarządu Oczyszczania Miasta do natychmiastowego wyjazdu gotowych jest 170 posypywarek, które będą zabezpieczać przed śliskością kluczowe jezdnie. To 1500 km ulic, po których kursują autobusy miejskie. ZOM obejmie działaniami również tereny dla pieszych o powierzchni 3,5 mln mkw., to m.in. 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, schody, kładki i przejścia dla pieszych.

Za chodniki, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają właściciele lub zarządcy tych nieruchomości, a za te znajdujące się na osiedlach – administracje osiedli. Do ich zadań należy więc odpowiednie zabezpieczenie tych terenów przed śliskością. Przed tak ekstremalnymi warunkami miasto szczególnie apeluje o przygotowanie odpowiedniej ilości piasku i dynamiczne działanie, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę monitoruje dane pogodowe, które spływają do Centrum Dowodzenia ZOM z kilku ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Na podstawie tych informacji są podejmowane decyzje o rozpoczęciu działań i ich zasięgu.

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie: urzędy 18 dzielnic (1700 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 1,5 mln mkw. chodników wzdłuż tych dróg), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego),Zarząd Terenów Publicznych (na wybranych terenach dzielnicy Śródmieście), Zarząd Praskich Terenów Publicznych (na wybranych terenach dzielnicy Praga-Północ) i Zarząd Zieleni (w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich).

Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem
Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem

MAłopolskie

Ostrzeżenie dotyczące marznącego deszczu wydano na czwartek na godz. 11-20. "Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim" - podał IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

Równocześnie IMGW przestrzega przed silnym wiatrem, z południowego zachodu, o średniej prędkości do 45 km/godz., w porywach do 80 km/godz. W południowych powiatach regionu - w tym nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim - prognozowany jest wiatr o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 95 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 15 w czwartek do godz. 6 w piątek, a w południowych powiatach do godz. 12. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 70 proc.

W środowym komunikacie urząd miasta zaapelował o szczególną ostrożność na drogach i chodnikach. Zapewnił także, że służby miejskie są przygotowane do zimy. "W akcję +Zima+ zaangażowane są wszystkie miejskie służby. Do utrzymania stanu dróg i chodników gotowych jest łącznie 265 jednostek, w tym 73 duże solarki" - informował na początku tygodnia. Urzędnicy przekazali też, że na zimę zgromadzono około 17 tys. ton soli, 3 tys. ton piasku i 570 ton chlorku wapnia.(PAP)

Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem
Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem

Opolskie

Jak przekazało WCZK, IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego regionu oraz przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź na powiatu kluczborskiego oleskiego na północy województwa.

Słabe, marznące opady deszczu są przewidywane od północy w środę do godziny 9:00 w czwartek. Natomiast od godziny 11:00 w czwartek w regionie zacznie wiać silny wiatr, osiągający w porywach do 85 km/h. Silny wiatr będzie występował do godzin porannych w piątek.(PAP)

Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem
Ostrzeżenia IMGW przed gołoledzią, intensywnym deszczem i silnym wiatrem

Lubuskie

Ostrzeżenie dla powiatów: gorzowskiego i Gorzowa Wlkp., międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego i świebodzińskiego obowiązuje od godz. 5 do 22 w czwartek (23 listopada).

Na ich obszarze prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 85 km/h z południowego zachodu.

Dla powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry, żagańskiego i żarskiego ostrzeżenie jest ważne od godz. 11 w czwartek do godz. 2 w piątek (24 listopada).

W ich przypadku jest prognozowane wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu.

W obu ostrzeżeniach prawdopodobieństwo pojawienia się zjawiska zostało określone na 80 proc.(PAP)

Wielkoposlkie

Według prognoz od północy, do godz. 9 rano w czwartek, na obszarze wszystkich powiatów regionu, wystąpią słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. "Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim" - wskazano w komunikacie.

IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem, który w czwartek, od godz. 5 rano do godz. 22., na obszarze dziewięciu powiatów północnej i zachodniej części regionu, m.in. powiatu złotowskiego, pilskiego, wągrowieckiego, międzychodzkiego i nowotomyskiego, będzie wiał z południowego zachodu ze średnią prędkością sięgającą 45 km/h, w porywach do 85 km/h.

Z kolei na obszarze pozostałych 26 powiatów południa, wschodu i centrum województwa, ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem będzie obowiązywać od czwartku, od godz. 11, do piątku, do godz. 2 w nocy. Według synoptyków wiejący z zachodu wiatr będzie wiał ze średnią prędkością do 40 km/h, a w porywach może osiągnąć 85 km/h.(PAP)

Lubelskie

„Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim” – podał w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia będzie ważne w czwartek w godz. od 8 do 15 w całym województwie lubelskim.

Synoptycy prognozują również silny wiatr o średniej prędkości do 40 km/h, a w porywach do 85 km/h. Na północy regionu to ostrzeżenie będzie obowiązywać w czwartek od godz. 11 do 2 w nocy, natomiast w południowych powiatach od godz. 15 w czwartek do godz. 6 w piątek.

Wystąpienie zjawisk oszacowano na ok. 70-80 proc.(PAP)

Warmińsko-mazurskie

"Prognozowane są umiarkowane opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim" - podał w środowym komunikacie IMGW.

Według synoptyków marznące opady mogą pojawić się w czwartek między północą a godz. 5 i powinny zakończyć się do południa. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia określono na 70 proc.

IMGW wydał też alert o silnym wietrze o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85, który jest prognozowany w czwartek dla całego regionu. W północno-zachodniej i centralnej części województwa spodziewane są również intensywne opady deszczu - od 25 mm do 35 mm. To ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9 w czwartek do godz. 9 w piątek w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, elbląskim i Elblągu, iławskim, lidzbarskim, ostródzkim, olsztyńskim i w Olsztynie.(PAP)

pomorskie

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu będzie obowiązywało od godz. 9 w czwartek do godz. 9 w piątek i dotyczy powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego, sztumskiego, tczewskiego oraz Trójmiasta.

„Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 35 mm. W nocy miejscami możliwe burze” – informuje IMGW.

Instytut wydał także alert drugiego stopnia przed opadami marznącymi, który będzie obowiązywać od północy do godz. 9 rano w czwartek. W komunikacie podano, że we wszystkich powiatach województwa pomorskiego prognozowane są umiarkowane opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.

„Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim” – informują synoptycy.

IMGW wydał ponadto ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem na Pomorzu.

Alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego, sztumskiego, tczewskiego oraz dla Trójmiasta będzie obowiązywać od godz. 5 do godz. 22 w czwartek.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu” – podali synoptycy.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatów lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego, a także dla Słupska będzie obowiązywać od godz. 1 w czwartek do godz. 10 w piątek.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 km/h, w porywach do 95 km/h na wybrzeżu i do 80 km/h w głębi lądu, z południowego zachodu i zachodu” – przekazał instytut w środowym komunikacie.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne. (PAP)

Komentarze