Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Politechnika Krakowska z budownictwem i transportem po ukraińsku

infotrans
08.03.2022 17:00
0 Komentarzy

Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w roku 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie - kierunki budownictwo i transport w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.

Budownictwo i transport – to kierunki studiów, na których od października Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej (PK) chce kształcić osoby władające ukraińskim - wynika z informacji przekazanych 7 marca przez uczelnię.

przygotowaniu kadr

-„Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr” – poinformował dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej prof. Andrzej Szarata.

Zgodnie z zapewnieniami uczelni, studia będą miały unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy nauczyciele akademiccy politechniki, studiujący już w PK Ukraińcy oraz polskie firmy partnerów uczelni.

Jak zaznaczył prof. Szarata, formuła studiów będzie nadzwyczajna, bo „okoliczności są wyjątkowe”. W pierwszym semestrze zajęcia odbywałyby się tylko w języku ukraińskim, w drugim – w ukraińskim i polskim. Od trzeciego semestru większość zajęć prowadzona byłaby w języku polskim.

-„Zdajemy sobie sprawę na uczelni, że przed nami wiele formalnych wyzwań, ale mamy nadzieję, że w ich pokonaniu pomogą nam systemowe rozwiązania, nad którymi pracuje już polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki, zachęcając polskie uczelnie do przyjmowania Ukraińców” – powiedział profesor.

pokonaniu bariery

Oferta studiów zakłada pomoc w pokonaniu bariery językowej. „Studenci z Ukrainy uczyliby się jednocześnie przedmiotów inżynierskich, jak i języka polskiego. Chodzi o to, by bariera językowa nie stanowiła przeszkody w podjęciu studiów w Polsce i nie opóźniała tego kluczowego momentu, czyli rozpoczęcia stricte inżynierskiej edukacji” – wyjaśnił dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej.

W normalnych okolicznościach obcokrajowcy nieznający języka polskiego, a chcący w nim studiować, przygotowują się do studiów przez roczne kursy przygotowawcze. Prowadzi takie m.in. Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej.

W adaptacji do studiów w Polsce pomogą nauczyciele akademiccy PK pochodzący z Ukrainy, którzy już zaangażowali się w przygotowanie kształcenia w j. ukraińskim. Program studiów na kierunku budownictwo w j. ukraińskim będzie obejmował ten sam zakres tematyczny, co wyróżniony właśnie certyfikatem doskonałości kształcenia politechniczny program studiów w j. polskim. Jest w nim wiele przedmiotów, dotyczących np. konstrukcji budowalnych, oceny ich stanu i pracy w różnych warunkach, które będzie szczególnie przydatna ukraińskim inżynierom. Tę wiedzę można wykorzystać na potrzeby oceny stan budynków po uszkodzeniach wojennych i projektowania dla nich rozwiązania techniczne. Analogiczne podejście zostanie zastosowane na kierunku transport.

Dr hab. Vitalii Naumow z PK zwrócił uwagę, że studenci będą mogli skorzystać z pakietu wyrównawczych z matematyki i chemii czy poświęconych ukraińskim normom budowalnym. „W efekcie będą kończyć studia z inżynierskim dyplomem europejskim oraz z kompetencjami i wiedzą, sprofilowaną również na potrzeby Ukrainy” – wyjaśnił naukowiec.

Politechnika Krakowska pracuje nad przygotowaniem oferty kształcenia dla osób z Ukrainy również na innych kierunkach. Liczba osób, którą PK będzie mogła przyjąć od października, zależna będzie od możliwości uczelni, ale też m.in. od systemowych rozwiązań, przyjętych przez polski rząd i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Politechnika Krakowska włączyła się w pomoc dla Ukrainy szeregiem akcji pomocowych. Na uczelni trwa zbiórka darów dla Ukraińców – tych, którzy zostali w swoim kraju oraz przybywających do Krakowa. Studenci i pracownicy angażują się w wolontariat w miejscach opieki nad uchodźcami w Krakowie. Uczelnia wzmocniła wsparcie socjalne i psychologiczne dla studentów z Ukrainy. Oferuje też kurs języka polskiego dla uchodźców i współpracuje ze służbami państwa w zakresie lokowania w Krakowie osób przybywających z Ukrainy. Na stronie internetowej uczelni ruszył specjalny serwis z aktualnymi informacjami m.in. o inicjatywach pomocowych w językach polskim i ukraińskim.(PAP)

Komentarze