Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Po trzecie: Ustąp miejsca starszym

infotrans
28.10.2010 19:05
0 Komentarzy

25 października rozpoczęła się trzecia odsłona kampanii społecznej ZTM pod hasłem „Przyjacielu, ustąp miejsca”. Poprzednie były poświęcone bezpieczeństwu kobiet w ciąży oraz potrzebom osób niepełnosprawnych podróżujących komunikacją miejską. W trzeciej Zarząd apeluje o pomaganie seniorom. Warszawiacy, tak jak wszyscy mieszkańcy Polski, są coraz starsi. Przybywa osób w wieku powyżej 60 lat –w stolicy seniorów jest już ponad 350 tysięcy. Spotykamy ich na co dzień w autobusach, tramwajach, metrze. Żyjemy coraz dłużej – dlatego nie dziwi widok osób w podeszłym wieku. 80-latkowie też poruszają się komunikacją publiczną. Pamiętajmy o tym, że są mniej mobilni i szybciej się męczą.
Dlatego trzeci etap kampanii skierowany jest przede wszystkim do osób młodych, w wieku 16-25 lat. ZTM chce im przekazać, że szacunek dla starszych to nie przeżytek, ale postawa „zawsze na czasie”.

Plakat trzeciej odsłony kampanii społecznej ZTM Warszawa pod hasłem „Przyjacielu, ustąp miejsca”

Jak napisał Tadeusz Myślik – sekretarz generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP: –„Nieodłącznym elementem składowym kultury, zarówno indywidualnej jak i zbiorowej, jest nasz stosunek do ludzi starszych, niepełnosprawnych, chorych. Wszyscy oni z konieczności żyć muszą wśród nas, chociaż nie zawsze mieliby na to ochotę. Szacunek dla ludzi starych nakazywały najrozmaitsze kodeksy obyczajowe i przykazania religijne, już od czasów starożytnych. Szanowano nabyte z wiekiem doświadczenie oraz trud włożony w przygotowanie do życia pokoleń wstępujących. Dzieci, kobiety i starcy chronieni byli przez średniowieczny etos rycerski.
Obecnie praktyka życia codziennego –niestety –jest często zupełnie inna. I nic nie pomoże, jeżeli odstępstwa od –zdawałoby się –powszechnie przyjętych standardów, usprawiedliwiamy sami przed sobą i przed innymi –zmęczeniem, pośpiechem, minimum wygody. A przecież w tramwaju czy w autobusie są nawet oznaczone miejsca dla inwalidów, ludzi starszych i ciężarnych kobiet. Jakże często zajmują je ludzie młodzi i pełnosprawni, udający, że nie widzą wokół siebie potrzebujących. Tymczasem kampania „Przyjacielu, ustąp miejsca”to wspaniała okazja do zamanifestowania swej rycerskości właśnie. Albo skromniej –swego dobrego wychowania. A dla uporczywych grzeszników –okazja do całkowicie świeckiej ekspiacji, czyli pokuty. Generalnie akcja powinna trwać nieustannie. Bowiem życie jest jednokierunkową drogą, po której poruszamy się wszyscy – bez prawa zawracania. Jedni szybciej, drudzy wolniej –ale wszyscy zmierzamy nieuchronnie do tego samego kresu… Dlatego PRZYJACIELU –PAMIĘTAJ –USTĄP MIEJSCA!

Komentarze