Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Płońsk inwestuje w ITS i 15 tablic SDIP

infotrans
04.01.2021 15:00
0 Komentarzy

Płońsk chce wdrożyć system obsługi transportu publicznego. Inwestycja ma być przeprowadzona w ramach zadania pod nazwą: „Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”.

Jest ona dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Zamówienie ma być wykonane do dnia 15 sierpnia 2021 roku.

Szeroki zakres ITS

Przedmiotem zamówienia jest dostawa wraz instalacją i wdrożeniem oraz serwisem eksploatacyjnym nowych urządzeń i oprogramowania do zintegrowanego systemu obsługi transportu publicznego. Zamawiający w ramach przedmiotu zamówienia oczekuje:

  • dostawy i zamontowania na terenie Płońska 15 tablic informacji pasażerskiej jednostronnych lub dwustronnych trzywierszowych wraz z konstrukcjami wsporczymi, zawierających moduł transmisyjny do dynamicznego rozkładu jazdy, we wskazanych przez zamawiającego lokalizacjach,
  • podłączenia urządzeń do autobusów,
  • wykonania prac związanych z implementacją i konfiguracją systemu,
  • szkolenia personelu w zakresie prawidłowej obsługi systemu,
  • wykonania serwisu www oraz mobilnej aplikacji dla systemów Android i iOS dla pasażerów.

Tablice SDIP

Tablice mają umożliwiać wyświetlanie informacji odjazdowych oraz innych komunikatów dyspozytorskich, które wysyłane będą z centrum obsługi (dyspozytorni). Będą wykonane w technologii LED, z zastosowaniem diod monochromatycznych koloru żółtego lub zbliżonego. Mają wyświetlać informacje o odjazdach autobusów w minimum trzech wierszach.

Zamawiający przewiduje wykorzystanie dwóch wierszy tablicy w celu przedstawiania informacji miejskich. Wyświetlacz na tablicach ma być aktywny 10 minut przed przyjazdem autobusu. Po odjeździe ostatniego autobusu wyświetlacze przejdą w stan uśpienia. Wszystkie oferowane tablice powinny być wyposażone w moduł zapowiedzi głosowych, informujący osoby niewidome o minutach jakie zostały do przybycia pojazdu, numerze linii i kierunku jazdy, poczynając chronologicznie od autobusów, które przyjadą najwcześniej. Komunikaty powinny być emitowane po wciśnięciu przycisku zainstalowanego na słupie.

Serwis WWW i aplikacja mobilna

System musi mieć możliwość prezentowania dynamicznej i statycznej informacji w publicznie dostępnym responsywnym serwisie www i aplikacji mobilnej (rzeczywista prognoza odjazdów dla wszystkich przystanków, statyczna informacja przystankowa – rozkłady jazdy). Informacja o realnym czasie przyjazdu autobusu danej linii na wybranym przystanku powinna być realizowana z dokładnością do jednej minuty. Aplikacja mobilna musi być równolegle dostępna na co najmniej dwa ekosystemy: Android i iOS. Wyszukiwanie przystanku w serwisie i aplikacji będzie możliwe po jego numerze, nazwie przystanku, ulicy, linii i kierunku. Serwis i aplikacja powinny mieć dostępną funkcjonalność mapy z możliwością przeglądania na niej przystanków, linii wraz z wariantami i bieżących pozycji autobusów. Wskazanie danego autobusu powinno prezentować trasę realizowanego wariantu wraz z prognozą odjazdów z kolejnych przystanków na trasie realizowanego wariantu.

Wybranie prognozy rzeczywistych odjazdów dla właściwego przystanku, zarówno w serwisie www i aplikacji, umożliwi wyświetlanie odjazdów w zakresie najbliższych 30 minut. Informacja powinna być ułożona rosnąco poczynając od najbliższych odjazdów. W przypadku kiedy pojazd nie ma łączności GSM, kurs autobusu prezentowany w serwisie www i aplikacji ma być wyświetlany w formacie „HH:MM”. System www i aplikacja powinien móc umożliwiać sprawdzenie (w widoku szczegółowym) poza numerem linii, kierunku i informacji za ile minut będzie pojazd, także aktualnego opóźnienia, godziny teoretycznej odjazdu, numeru bocznego pojazdu i jego charakterystycznych cech, np. niska podłoga, klimatyzacja, pojazd przystosowany do przewozu rowerów itp.

Jedną z funkcjonalności serwisu www powinna być tzw. mapa ruchu, na której naniesione zostaną trasy linii autobusowych z przypisaniem gradacji kolorów zależnej od prędkości autobusów w danym zakresie czasu. Serwis ma umożliwiać wyświetlenie przebiegu danej linii autobusowej wraz wariantami i przystankami zarówno na mapie i w postaci listy. Poprzez wskazanie przystanku zarówno z listy bądź danej linii autobusowej pasażer będzie miał możliwość podglądu najbliższych odjazdów oraz wyświetlenie rozkładu jazdy autobusów. Serwis www i aplikacja mobilna powinna być dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Warunki przetargu

Miasto czeka na oferty od wykonawców do dnia 7 stycznia. Do kryteriów oceny ofert urzędnicy zaliczyli:

  • cenę (60%),
  • szybkość reakcji serwisu (5%),
  • czas usunięcia awarii (15%),
  • okres gwarancji jakości (20%).

Komentarze