Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Płock: pożegnanie ambulansu do poboru krwi

infotrans
09.05.2015 16:36
0 Komentarzy

Podczas rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK pożegnano ambulans do poboru krwi należący do KM Płock. Ambulans zabudowany na bazie używanego autobusu Gräf & Stift NL222 został zastąpiony przez nowoczesny ambulans na bazie Mercedesa Travego 15RHD.

W ubiegłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK na poziomie rejonowym. Przedstawiciele drużyn to reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy zmagali się z pozorowanymi zdarzeniami, podczas których należało udzielić pierwszej pomocy. Poza zadaniami praktycznymi uczniowie mieli do rozwiązania test z wiedzy o pierwszej pomocy i Czerwonym Krzyżu. Ratowniczym zmaganiom towarzyszył wysłużony ambulans do poboru krwi spółki KM Płock, który uczestniczył wcześniej w każdej takiej akcji. Podczas ogłoszenia wyników zawodów odbyło się uroczyste pożegnanie ?wampirka?, który nieco nadgryziony ?zębem czasu? został oddany do likwidacji.

Tak oto wspominają ambulans przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział w Płocku:

?Pozwólcie, że zacznę od wspomnień. Był piękny, słoneczny lipcowy dzień. Na Starym Rynku zgromadziła się duża ilość gości, wśród nich: Wicewojewoda Mazowiecki ? Dariusz Krajowski- Kukieł, Prezydent Miasta Płocka ? Stanisław Jakubowski, władze Polskiego Czerwonego Krzyża na czele z sekretarzem generalnym dr Wacławem Górnickim, Delegacja z Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i wiele innych osobistości. Na tle płockiego ratusza pięknie prezentował się autobus, który zmienił swoje przeznaczenie, z czerwonego stał się białym, a na nim znak czerwonego krzyża i symboliczne kropelki krwi.

Dzień 10 lipca 2000 r. na stałe przeszedł do historii Płockiego PCK. Po wielu staraniach ówczesnego Wiceprezesa Zarządu Okręgowego PCK p. Józefa Gutowskiego, dzięki zrozumieniu i życzliwości władz miasta Płocka oraz zaangażowaniu Prezesa Komunikacji Miejskiej ? honorowego dawcy krwi -p. Marka Sawickiego Polski Czerwony Krzyż otrzymał do dyspozycji ambulans do poboru krwi w terenie. Był to autobus [Jelcz PR110M] Komunikacji Miejskiej wycofany z ruchu, który wyremontowali i przystosowali do tej roli pracownicy Komunikacji Miejskiej, a finansowo całe przedsięwzięcie wspierał Urząd Miasta Płocka /Agencja Rewitalizacji Starówki/. Patronat nad ambulansem objęli członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi ?Zerówka? działającego przy KM. Ambulans nadal pozostał własnością KM, Polski Czerwony Krzyż składał harmonogram wyjazdu ambulansu z wyprzedzeniem, aby można było wyznaczyć do niego obsługę. Pierwsza akcja poboru krwi odbyła się w Gostyninie 20 lipca 2000 r. podczas koncertu ?Lato z radiem?, 68 osób oddało 28 litrów krwi. Potem były następne ? w szkołach, gminach i w samym roku 2000 przeprowadzono 28 akcji poboru krwi w terenie, podczas których 1213 osób oddało 430 1 krwi. W kolejnych latach ambulans był stałym elementem poboru krwi w terenie zarówno w szkołach jak też podczas miejskich uroczystości. Każdego roku odbywało się około 50 akcji poboru krwi.

W 2008r. mocno zasłużony ale i wysłużony ambulans został zastąpiony przez kolejny wyremontowany i przystosowany do poboru krwi autobus [Gräf & Stift NL222]. Kolejne akcje poboru krwi, kolejne litry tego bezcennego leku dla ratowania zagrożonego zdrowia i życia wielu ludzi.

I tak przez 15 lat ?dar serca na kółkach? służył Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Placówce Terenowej w Płocku jako mobilny punkt poboru krwi. Służyłby pewnie jeszcze wiele lat, ale został zastąpiony przez nowy ambulans będący własnością Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Jest bardziej nowoczesny i może wygodniejszy, ale nam jest żal, tego naszego, tak dobrze znanego w środowisku ambulansu ze znakiem czerwonego krzyża.

Dziś pragniemy podziękować tym, bez których życzliwości i zaangażowania na pewno nie byłoby tych 600 akcji poboru krwi w terenie i tych 9000 litrów tego bezcennego leku, który uratował życie wielu chorym, wielu ofiarom wypadków. [?]?

Komentarze