Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Płock: dyskusje o miejskiej mobilności

infotrans
20.06.2015 07:30
0 Komentarzy
W ubiegłym tygodniu miała miejsce konferencja pn. ?Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej kluczem do pozyskiwania środków europejskich ? Praktyczne wskazówki dla miast? zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock Sp. z o.o. Głównym celem wydarzenia było skonfrontowanie zapisów regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw pod kątem konieczności posiadania przez samorządy Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej ? nazywanych skrótowo z języka angielskiego SUMP?ami (Sustainable Urban Mobility Plans), by skutecznie móc się ubiegać o fundusze europejskie przeznaczone na rozwój infrastruktury transportowej w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Podczas konferencji poruszony został również temat poszczególnych planów strategicznych i wytycznych Komisji Europejskiej w tym zakresie. Do Płocka przyjechali przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów miejskich z całej Polski, m.in.: Wrocławia, Dąbrowy Górniczej, Rybnika, Włocławka i innych.
Partnerami konferencji były: sieć miast ENDURANCE oraz europejska platforma EPOMM, Komunikacja Miejska ? Płock Sp. z o.o. oraz Politechnika Warszawska Filia w Płocku. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Płocka, Andrzej Nowakowski, który osobiście uczestniczył w pierwszej części obrad. W swoim wystąpieniu podkreślił kluczowe znaczenie jakie dla rozwoju każdego miasta ma jego dobre skomunikowanie transportowe. Zwrócił także uwagę, że miasto Płock doskonale zdaje sobie z tego sprawę, czego dowodem jest ogromny postęp, jaki dokonał się w mieście na przełomie ostatnich lat w dziedzinie infrastruktury transportowej a w szczególności w zakresie jakości usług transportu publicznego.
Krzysztof Buczkowski, Prezes CIFAL Płock, przybliżył uczestnikom założenia projektu ENDURANCE ? przypomnijmy: płocki CIFAL jest jego liderem na Polskę. Przedstawił korzyści, jakie płyną z tworzenia oraz rozwijania planów zrównoważonej mobilności miejskiej w ramach europejskiej sieci miast skupionych wokół projektu ENDURANCE. Ideę zrównoważonej mobilności miejskiej, tak aktywnie promowaną w ostatnich latach przez Komisję Europejską, odniósł do naszych rodzimych realiów ? wskazał na przykłady z kilku polskich miast oraz zademonstrował warte naśladowania europejskie inicjatywy. Zaznaczył ponadto, jak ważne w efektywnym planowaniu polityki zrównoważonej mobilności, który winien być procesem konsultowanym społecznie, są kanały komunikacji z mieszkańcami. Zaprezentował przy tym przykłady kilku ankiet miejskich stosowanych jako jeden ze sposobów nawiązania dialogu ze społecznością lokalną i służących badaniu postaw i zachowań transportowych.
Uczestnicy konferencji w oparciu o ONZ-owską metodologię CityShare dokonali samooceny swojej sytuacji w obszarze zrównoważonej mobilności, a wyniki ankiety posłużyły jako materiał do pracy grupowej drugiego dnia konferencji. Ukoronowaniem drugiego dnia konferencji było wystąpienie prezesa Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o. z prezentacją przedstawiającą szereg wdrożonych rozwiązań innowacyjnych w płockim transporcie publicznym, które stały się nieodłącznym elementem programu SMART CITY. Ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników cieszyła się wizyta studyjna, podczas której goście najpierw zwiedzili siedzibę Komunikacji Miejskiej oraz zapoznali się z wcześniej zapowiedzianymi innowacjami przy okazji modernizacji przystanków autobusowych. Ostatnim punktem programu było znajdujące się w komendzie miejskiej policji centrum monitoringu.

Komentarze