Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Piła ma Centrum Przesiadkowe. Dla autobusów PKS i prywatnych przewoźników

infotrans
06.11.2023 17:01
0 Komentarzy

Od początku listopada w Pile działa Centrum Przesiadkowe, które zlokalizowano zostało przy ulicy Zygmunta Starego – w pobliżu dworca PKP.

Jego celem jest zintegrowanie różnych form transportu – miejskiego, przewoźników podmiejskich, krajowych i międzynarodowych.  Obecnie z pilskiego Centrum korzysta sześciu przewoźników, w tym PKS Piła, który dotąd operował z dworca przy pobliskiej ul. Kwiatowej.  To kolejny krok w kierunku podnoszenia atrakcyjności lokalnego transportu publicznego.

10 Autobusów

Na terenie Centrum Przesiadkowego znajdują się miejsca postojowe z wiatami dla 10 autobusów i 25 miejsc parkingowych, w tym miejsce dla niepełnosprawnych.

-„To jest miejsce, które jestem przekonany będzie miało bardzo dobry odbiór, bo skumuluje cały ruch z zewnątrz i ten wewnętrzny, miejski w jednej lokalizacji. To oznacza, że ci którzy przyjadą pociągiem czy autobusem będą mieć bardzo blisko do przystanku komunikacji miejskiej czy żeby zostawić rowery, bo wszystko jest tutaj obok siebie zlokalizowane – powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły.

Dodatkowo wybudowana została zatoka autobusowa dla Miejskiego Zakładu Komunikacji, która docelowo zastąpi aktualnie działający przystanek przy dworcu. Jest też system elektronicznych tablic z rozkładem jazdy.

-„Parking będzie funkcjonował oczywiście w trybie „kiss & go” z możliwością krótkiego postoju, żeby wypakować walizki, odprowadzić kogoś na dworzec, ale tak żeby była rotacja. To zostanie odpowiednio oznaczone i będzie pilnowane — dodał Piotr Głowski.

Pilskie Centrum Przesiadkowe przy ulicy Zygmunta Starego
Pilskie Centrum Przesiadkowe przy ulicy Zygmunta Starego

Bez barier

-„Centrum nie ma żadnych barier architektonicznych. Wszystkie bariery zostały zlikwidowane, nie ma schodów, dodatkowo we wszystkich miejscach wykonana jest kostka naprowadzającą dla osób niedowidzących. Każda wiata, która posiada tablicę informacji pasażerskiej, wyposażona jest w sygnał dźwiękowy, który odczytuje rozkład jazdy. Na parkingu są dwa miejsca dla inwalidów —  podkreślił Bartosz Nawrocki, firma Infradrog, wykonawca robót.

Inwestycja – o wartości ponad 4,5 mln złotych – jest częścią zadania „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę mobilności miejskiej w Pile”, które zostało zrealizowane dzięki środkom z WRPO na lata 2014-2020.

Na koniec warto dodać, że w ramach tego projektu wybudowano w Pile zostało także 6 ścieżek rowerowych z oświetleniem, zbudowano i przebudowano 11 zatok autobusowych, zamontowano dodatkowych 9 tablic SDIP, oświetlono 19 ulic, przebudowano ul. Wawelską, rozbudowano zintegrowany system zarządzania miastem i przebudowano centrum miasta – ul. Zygmunta Starego, 14 Lutego oraz 11 Listopada wraz ze skrzyżowaniem ulic Zygmunta Starego, Towarowej i Okrzei.

Komentarze