Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pasażerowie ?źle traktowani? przez linie lotnicze

infotrans
16.11.2015 18:05
0 Komentarzy

Pasażerowie lotniczy często skarżą się na przepełnionesamoloty i na stres związany z podróżowaniem. Jednak z biegiem czasu, większośćz nich uznaje te uniedogodnienia za coś, z czym należy się pogodzić. Jednak zostatnich badań przeprowadzonych przez refund.me, specjalistę ds. pasażera,wynika, że wielu turystów przypisuje doświadczone uniedogodnienia samym liniomlotniczym. 37% procent podróżnych uważa, że przewoźnicy źle traktują pasażerów.Do tych negatywnych odczuć dochodzą niepokój i niepewność, a także materialnestraty, które wynikają z poszukiwania alternatywnych rozwiązań po doświadczeniuproblemów z lotem.W związku z tym wcale nie zaskakuje, że połowa europejskichpasażerów była świadkiem nadużyć przewoźników i miała uczucie bezradności wobecbiurokratycznego aparatu linii lotniczych.

?Podróżowanie bywa niewygodne, dochodzi do tego jeszczeredukcja etatów oraz rezygnacja linii lotniczych z oferowanego dotychczaskomfortu, co ma na celu zredukować ogólne koszty? ? wyjaśnia Eve Büchner, CEO izałożyciel firmy refund.me. ?Podróżni nie muszą znosić tych problemów, aleczęsto z braku innych alternatyw, mają wrażenie, że nic innego im niepozostało?.

Na początku listy skarg przeciwko liniom lotniczym znajdująsię opóźnienia lotnicze oraz odwołania lotu. Obowiązujące wytyczne europejskie,takie jak rozporządzenie unijne nr. 261/2004 przewidują, że w przypadkuwystąpienia opóźnienia czy odwołania lotu,każdy pasażer uprawniony jest do wyżywienia i zakwaterowania w hotelu naczas oczekiwania na alternatywny lot. Pasażerowie często skarżą się na brakpersonelu linii lotniczych, wtedy kiedy jest on najbardziej potrzebny.

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr.261/2004 każdy pasażer ma prawo do finansowej rekompensaty, wynoszącej wniektórych przypadkach aż 600 euro. Prawo to ma zastosowanie do dwóch latwstecz. Linie lotnicze często chowają się w gąszczu informacji, oferującniesatysfakcjonujące rozwiązania, mające na celu uniknięcie wypłatyodszkodowania, które z kolei prowadzą do frustracji pasażerów. Obecnie zaledwie2% osób, mających prawo do odszkodowania składa wniosek o jego otrzymanie.

?Niektóre linie lotnicze boją się transparentnych wypowiedzina temat praw pasażerów, myśląc, że odstraszy to ich klientów. Jednak nic niepolepsza wizerunku firmy tak bardzo jak prowadzenie rozmów z konsumentami iinformowanie ich na bierząco o zaistniałych problemach?, wypowiada się prezesBüchner. ?Nie możemy usprawiedliwiać lekceważenia praw pasażera, które są spisanew rozporządzeniu obowiązującym na całym terenie Unii Europejskiej?.


Komentarze