Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pasażerowie przetestują nowe kasowniki i biletomaty GZM. 12-13 stycznia

infotrans
07.01.2022 12:00
0 Komentarzy
Nowe i bardziej czytelne kasowniki oraz automaty biletowe obsługujące płatności zbliżeniowe będą sukcesywnie wprowadzane w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Metropolia właśnie testuje nowe rozwiązania, a także zaprasza do testów samych mieszkańców. Każdy będzie mógł wypróbować nowe urządzenia i wyrazić swoją opinię podczas konsultacji, które będą prowadzone w dniach 12-13 stycznia br.

Cel zmiany

Montaż nowych kasowników i automatów to jeden z elementów prac związanych z wprowadzeniem nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej. Najważniejsze zmiany dotyczą prac nad uruchomieniem oprogramowania, które będzie działało w trybie online, co znacząco przyspieszy realizowane w nim transakcje. 

Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. 

Drugi typ urządzeń to kasowniki, służące do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP. 

Zgodnie z założeniem urządzenia będą montowane w liczbie sztuk odpowiadającej liczbie drzwi w pojeździe. Przykładowo autobus dysponujący trzema wejściami, będzie wyposażony w trzy urządzenia – jeden „duży” automat z ekranem dotykowym oraz dwa „małe” kasowniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróżni będą mogli w łatwy sposób opłacić swój przejazd – zarówno osoby korzystające z kart ŚKUP, jak również osoby chcące zakupić bilet przy użyciu karty zbliżeniowej. 

Nowe urządzenia będą obowiązkowo montowane wraz z nowymi pojazdami. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy przewozowej, aby zamontować automaty i kasowniki w swoich pojazdach. Ponadto równolegle do tych zmian, wszystkie pojazdy, które obsługują linie ZTM według wcześniej zawartych umów, będą wyposażone w co najmniej jeden „duży” automat, obsługujący płatności kartami zbliżeniowymi.  

Systematyczna wymiana kasowników oraz instalacja nowych urządzeń, obsługujących płatności zbliżeniowe to jedne z elementów prac związanych z usprawnieniem systemu płatności w komunikacji miejskiej. Docelowo nowe oprogramowanie będzie działało w trybie online, co znacząco przyspieszy realizowane w nim transakcje. 

Spp57dvd
Spp57dvd 1

Pasażerskie konsultacje

Metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. Będzie można osobiście przetestować działanie automatów i kasowników, poprzez wykonanie podstawowych działań, jak np. zakup biletu strefowo-czasowego lub zarejestrowanie wejścia w taryfie odległościowej. Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu.  

Z uwagi na budowę makiety testowej z nowymi kasownikami, przetestowanie urządzeń możliwe będzie stacjonarnie w siedzibie Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku (środa-czwartek). Aby wziąć udział w konsultacjach, należy wcześniej się zapisać, wysyłając informację na adres: [email protected] lub [email protected] wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin. 

-„Proces konsultacji i testów nowych urządzeń, wprowadzanych rozwiązań i udostępnianych narzędzi jest dla GZM priorytetowym etapem w realizacji zaplanowanych projektów. Dzięki zebranym opiniom i uwagom możliwe staje się maksymalne dostosowanie ich do oczekiwań i potrzeb mieszkańców, korzystających np. w tym przypadku z komunikacji miejskiej. Podobne testy realizowane były m.in. podczas uruchamiania zmodyfikowanej wersji portalu SDIP II, prac nad mobilnymi aplikacjami oraz oceny funkcjonowania metrolinii w formie geoankiet – informuje ZTM.

Komentarze