Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pan Bilecik – prosto z sieci dla dzieci

infotrans
08.03.2010 21:57
0 Komentarzy
W jaki sposób ułatwić pasażerom znalezienie najważniejszych informacji dotyczących komunikacji miejskiej, a jednocześnie zachęcić najmłodszych do korzystania z niej? To najważniejsze zadania Pana Bilecika, czyli maskotki warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Po ściągnięciu na pulpit komputera, Pan Bilecik staje się osobistym przewodnikiem po świecie komunikacji.
Logo Pana Bilecika
Coś dla młodszych…
Główną grupą, która obecnie korzysta z komunikacji miejskiej w stolicy, są ludzie młodzi, a wśród nich dzieci, młodzież i studenci. Dodatkowo według prognoz GUS na lata 2008/2035, w roku 2020 możemy spodziewać się wyżu demograficznego osób w wieku 12 lat. To ich ZTM chce „zatrzymać”przy metrze, kolei, tramwajach czy autobusach. Bo jeśli za dwa, trzy, cztery lata wybiorą własne auto to …Warszawa nie będzie mogła się ruszać i oddychać. Trudno więc się dziwić, że już dzisiaj myślimy o tym, aby była to grupa lojalna, związana z komunikacją.
Jednym z elementów pozwalających na zatrzymanie młodych osób jest ocieplenie wizerunku nie tylko całej komunikacji, ale także ZTM, który odpowiada za nią w Warszawie. Dlatego powstał pomysł stworzenia maskotki firmy. Konkurs na jej projekt, ogłoszony w październiku 2008 r., był skierowany do uczniów i studentów. Wygrał go dziesięcioletni uczeń ze szkoły podstawowej w Drzewicy (woj. łódzkie). Pełnowymiarowy Pan Bilecik, w postaci wykonanego z gąbki stroju dla dorosłego człowieka, został bardzo ciepło przyjęty przez dzieci w trakcie wielu imprez masowych, w których uczestniczył ZTM. Naturalną konsekwencją było przeniesienie go przestrzeń wirtualną.
Pan Bilecik w postaci elektronicznego gadżetu, czyli aplikacji, którą ze strony internetowej ZTM (www.ztm.waw.pl) można ściągnąć i zainstalować na własnym komputerze, zadebiutował 4 marca 2010 r.
Wirtualna maskotka może spodobać się także starszym pasażerom, dla których może się stać osobistym przewodnikiem po świecie warszawskiej komunikacji miejskiej.  Jego obsługa jest bardzo prosta. Po wejściu na stronę ZTM i po kliknięciu postaci Pana Bilecika otwiera się menu, w którym internauci mają do dyspozycji osiem opcji.
Krok po kroku
1. „Dowiedz się o mnie więcej”
Pan Bilecik przedstawia się i zaprasza pasażerów, aby „ściągnęli”aplikację na swoje komputery.
2. „Zaplanuj swoją trasę z jakdojade.pl”
Wirtualna maskotka ZTM przenosi pasażera na stronę wygodnego planera podróży, w którym można sprawdzić najdogodniejsze połączenia pomiędzy wybranymi punktami miasta.
3. „Sprawdź dzisiejszy rozkład jazdy”
Ta opcja umożliwia przeniesienie się do spisu wszystkich linii komunikacyjnych, w którym pasażer szybko sprawdzi obowiązujący w danym dniu rozkład jazdy.
4. „Twoje strony”
Tu zapisać można skróty do ulubionych podstron witryny ZTM. Na przykład, aby dodać link do rozkładu jazdy linii, z której najczęściej korzystamy, wystarczy wejść na stronę zawierającą tę informację, a następnie kliknąć przycisk \’Dodaj stronę\’.
5. „Newsletter”
Pan Bilecik zachęca do zaprenumerowania elektronicznego biuletynu ZTM.
6. „Kontakt”
Internautę, który chce coś zakomunikować ZTM, Pan Bilecik skieruje do formularza kontaktowego, umożliwiającego np. zadanie pytania, zgłoszenie wniosku lub złożenie skargi.
7. „Cennik biletów”
To opcja, dzięki której można zgłębić szczegóły taryfy biletowej ZTM.
8. „Wyłącz mnie na zawsze”
Gdy chcemy dać Panu Bilecikowi chwilę wytchnienia, ta opcja umożliwia wyłączenie go w przeglądarce. Aby znów przywołać na pulpit żółto-czerwonego asystenta należy kliknąć w baner po prawej stronie internetowej witryny ZTM.
Ze wszystkich opcji, po zainstalowaniu aplikacji, można korzystać bezpośrednio z pulpitu własnego komputera. Aby uzyskać do nich dostęp wystarczy kliknąć na Pana Bilecika prawym klawiszem myszki. Wersja osobista umożliwia dodatkowo wpisanie daty aktywacji biletu długookresowego. Gdy jego termin ważności będzie zbliżał się do końca, Pan Bilecik nie zapomni o tym…przypomnieć.

Komentarze