Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Operacja 2017 odroczona. Będzie nowelizacja

infotrans
05.05.2016 14:47
0 Komentarzy

28 kwietnia senatorowie wnieśli do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy opublicznym transporcie zbiorowym. Rok później wejdą zmiany w sposobie rozliczania dopłat doulg za przejazdy.

28 kwietnia senatorowie wnieśli do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy opublicznym transporcie zbiorowym. Celem projektu jest przesunięcie do 1stycznia 2018 roku wejścia w życia niektórych przepisów ustawy z dnia 16grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, tak aby jednostkisamorządu terytorialnego miały możliwość wywiązania się z nałożonych na niezadań zorganizowania publicznego transportu zbiorowego zgodnie z przepisami. Wefekcie stanie się zadość postulatom zgłaszanym przez samorządy oraz branżęprzewozową.

Ustawa o publicznym transporcie zborowym obowiązuje już od 1 marca 2011roku. Jednak kilka przepisów tego aktu prawnego miało zacząć obowiązywaćdopiero 1stycznia 2017 roku. Tak długi okres vacatio legis miał na celustworzenie jednostkom samorządu terytorialnego warunków do opracowania planówtransportowych i zorganizowania publicznego transportu zbiorowego na podległychim terenach.

Jednak pomimo tak długiego terminu do wejścia w życie poszczególnychprzepisów organizatorzy nie wywiązali się z nałożonego na nich obowiązku.Projekt złożony przez senatorów ma na celu przedłużenie vacatio legis tejczęści ustawy do 1 stycznia 2018 roku tak, aby umożliwić jednostkom samorząduterytorialnego wywiązanie się z nałożonych na nie zadań w zakresieorganizowania transportu zbiorowego i uniknięcia zamieszania oraz trudności narynku przewozu osób.

W myśl nowelizacji od 1 stycznia 2018 roku przewóz osób będzie miał sięodbywać środkami transportu przystosowanymi do przewozu osób, odpowiadającymiwymaganym ze względu na rodzaj przewozu warunkom technicznym.

Ponadto do początku 2018 roku osoby uprawnione do ulgowych przejazdówśrodkami publicznego transportu zbiorowego zachowają swoje dotychczasowe uprawnienia.

Zezwolenia zostają zastąpione przez zgłoszenia przewozów. Podstawą dozawarcia umowy dotyczącej dopłat do biletów z ulgami ustawowymi z właściwym miejscowo dla danego województwa Urzędem Marszałkowskim będzie więc teraz zgłoszenieprzewozu a nie zezwolenie którego ważność wygasa z końcem tego roku.

Więcej na temat nowelizacjiustawy można dowiedzieć się na szkoleniu firmy Transtica, które odbędzie się 13maja w Krakowie. Szczegóły tutaj.

Komentarze