Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy regulamin przewozów ZTM Poznań

infotrans
07.10.2016 12:11
0 Komentarzy

Przewożenie wózków dziecięcych jedynie w odpowiednich miejscach, a rowerów tylko z zabezpieczeniami i możliwość kontynuowania przejazdu nawet po przyłapaniu na jeździe bez biletu. 1 października wszedł w życie nowy regulamin przewozów określający warunki obsługi podróżnych oraz przewozu osób i rzeczy w komunikacji miejskiej. Zarządzenie w tej sprawie podpisał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zmiany w regulaminie mają na celu przede wszystkim doprecyzowanie obecnych zapisów i dostosowanie je do występujących obecnie warunków. Wynikają między innymi z bieżących obserwacji oczekiwań i zachowań osób podróżujących, prowadzących pojazdy oraz analizy sygnałów otrzymywanych od pasażerów.

Pasażer inaczej będzie sygnalizował chęć zatrzymania autobusu na przystanku na żądanie. wcześniej musiał to zasygnalizować ręką, zgodnie z nowym regulaminem wystarczy, że stanie w miejscu widocznym dla kierowcy. Widząc osobę stojącą na przystanku, kierowca ma obowiązek zatrzymać pojazd.

W przypadku przewożenia rowerów i wózków dziecięcych to pasażer powinien prawidłowo ustawić, zabezpieczyć i nadzorować w czasie przejazdu przewożone przez siebie rzeczy. On także ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek ich niewłaściwego przewożenia.

Regulamin doprecyzował też zasady przewożenia wózków dziecięcych – muszą one być unieruchomione, ustawione równolegle i tyłem do kierunku jazdy. W przypadku pojawienia się pasażera na wózku inwalidzkim osoba z wózkiem dziecięcym ma obowiązek ustąpienia mu miejsca. Natomiast rowery wolno przewozić wyłącznie w pojazdach odpowiednio oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych, w miejscu oznakowanym i wyposażonym w zabezpieczenie do przewozu roweru. Rowerzysta musi ustąpić miejsca inwalidzie na wózku i osobie z wózkiem dziecięcym.

Pasażer zajmujący miejsce wyznaczone w pojeździe dla kobiet ciężarnych i osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób starszych i niepełnosprawnych zobowiązany jest do jego zwolnienia w razie zgłoszenia chęci zajęcia tego miejsca przez osoby, dla których jest ono przeznaczone.

Istotną zmianą jest zapis związany z kontrolą biletów, który mówi, że pobranie właściwej opłaty za przewóz i opłaty dodatkowej (albo wystawienie wezwania do zapłaty) stanowi dokument przewozu i uprawnia do kontynuowania przejazdu tym samym pojazdem w czasie trwania danego kursu. Do tej pory pasażer, który został przyłapany na „jeździe na gapę”, musiał wysiąść z pojazdu na najbliższym przystanku albo kupić bilet na dalszą podróż.

W regulaminie przewozów pojawił się nowy zapis dotyczący podejrzanych przedmiotów w pojeździe. Gdy się taki przedmiot zauważy, nie należy go dotykać ani przestawiać, tylko natychmiast powiadomić o tym prowadzącego pojazd. jeśli kierowca lub motorniczy uzna to za wskazane, to do czasu przybycia odpowiednich służb może nakazać pasażerom opuszczenie pojazdu.

Komentarze