Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy cennik biletów autobusowych w Radomiu

infotrans
17.08.2012 15:32
0 Komentarzy
Od wczoraj, 16 sierpnia 2012 roku, obowiązują nowe ceny biletów Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Nowy cennik opłat za przewozy autobusami komunikacji miejskiej wszedł w życie na mocy uchwały Rady Miejskiej nr 363/2012 z 22 czerwca 2012 roku. Musimy tu jednoznacznie podkreślić, że dotyczy on wszystkich linii miejskich. Nie ma żadnego znaczenia, który przewoźnik obsługuje daną trasę. Wiele osób używa bowiem błędnego określenia, iż ta zmiana dotyczy \’biletów MPK\’, co może zostać mylnie odebrane przez innych, że w autobusach ITS zmian nie będzie. Oczywiście, że będą, ponieważ w Radomiu bilety komunikacji miejskiej obejmują całą sieć. Jeżeli zatem pasażer kupi bilet Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, to może na jego podstawie pojechać i autobusem MPK, i autobusem ITS. Obie firmy są bowiem tylko wykonawcami przewozów, natomiast organizacją komunikacji miejskiej zajmuje się MZDiK. Nowy cennik opłat za przewozy autobusami komunikacji miejskiej, obowiązujący od 16 sierpnia, można zobaczyć tutaj / http://www.mzdik.pl/index.php?id=157. Pasażerowie, którym zostaną bilety ze starymi nominałami, będą mogli dokupić bilety uzupełniające, które wyrównają opłatę za przejazd do nowych cen. W sprzedaży będą bilety uzupełniające o wartości 30 lub 60 groszy. Pasażerowie posiadający bilety miesięczne i okresowe, zakupione jeszcze przed podwyżką, nie muszą natomiast nic dopłacać. Do momentu upływu terminu ich ważności będą one honorowane. Dopiero kolejnych zakupów trzeba będzie dokonać po nowych cenach. Szczegółowe informacje o nowych cenach, obowiązujących od 16 sierpnia w radomskiej komunikacji miejskiej, są dostępne w firmowych punktach Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji oraz we wszystkich autobusach.
Plakaty promocyjne w autobusach i na przystankach
Podwyżka w najmniejszym stopniu obejmuje bilety miesięczne oraz okresowe. Wciąż trwa ich akcja promocyjna – pod hasłem \’Kupując sieciówkę, oszczędzisz gotówkę!\’. Okazuje się, że wiele osób regularnie korzystających z komunikacji miejskiej w Radomiu nie wie o możliwości zakupu biletów sieciowych. Może o tym świadczyć chociażby rozmowa dwóch panów, podsłuchana przypadkiem w jednym z autobusów. Jeden z nich przekonywał drugiego do korzystania z sieciówki, przedstawiając jej zalety, czyli możliwość wielokrotnych przesiadek w razie potrzeby, brak konieczności kasowania, a przede wszystkim cenę. – Dobrze, że mi pan o tym powiedział, bo ja ciągle kasuję karnety i nigdy się tym nie interesowałem. A gdzie te sieciówki się kupuje? – dopytywał współpasażera zagadnięty mężczyzna. Wyjaśniamy więc te i inne zagadnienia, związane z takimi biletami.  Podstawowym argumentem jest cena. Ktoś mógłby powiedzieć, że jeździ autobusami tylko w dni powszednie (raz do pracy lub do szkoły i drugi raz z powrotem), więc mu się to nie opłaca. Nic bardziej mylnego! Wystarczy to przeliczyć, zakładając właśnie taką regularność jeżdżenia. W miesiącu są średnio 22 dni robocze, co daje w sumie 44 podróże.
 – korzystając z biletów jednorazowych, jeden przejazd kosztuje 3 złote (miesięcznie daje to w sumie 132 złote);
 – korzystając z karnetów 10-przejazdowych, jeden przejazd kosztuje 2,40 zł (miesięcznie jest to kwota 105,60 zł);
 – korzystając z miesięcznego biletu sieciowego, wydajemy 88 złotych miesięcznie, czyli za jeden przejazd płacimy
  zaledwie 2 złote (jeśli jeździmy dwoma autobusami z przesiadką, to jeden przejazd kosztuje nas tylko złotówkę!).
W powyższych wyliczeniach opieraliśmy się na cenach biletów normalnych, obowiązujących od 16 sierpnia 2012 roku (ceny biletów ulgowych to 50% cen biletów normalnych). Jeśli ktoś do tej pory korzystał z biletów jednorazowych, a teraz przerzuci się na sieciówkę, będzie po podwyżce cen biletów jeździł… paradoksalnie nieco taniej niż dotychczas!  Sieciówki dają też sporą swobodę podróżowania. Nie trzeba ich kasować (trzeba tylko pamiętać o wpisywaniu numerów legitymacji MZDiK na znaczkach do biletów miesięcznych bądź na biletach imiennych). Można przesiadać się na ich podstawie dowolną liczbę razy. Można jeździć liniami miejskimi na całej długości ich tras, we wszystkie dni tygodnia. Bilety sieciowe są sprzedawane w wyznaczonych punktach na terenie Radomia.
Na hasło promujące bilety okresowe ogłosiliśmy w ubiegłym roku konkurs. Wygrał go Piotr Tabor z Radomia, wymyślając slogan widoczny na plakacie
Akcja promocyjna \’Kupując sieciówkę, oszczędzisz gotówkę!\’ rozpoczęła się 1 sierpnia. Do 23 sierpnia w lokalnych rozgłośniach radiowych (Rekord oraz Plus) będą emitowane spoty reklamujące ten sposób płacenia za korzystanie z komunikacji. Trochę dłuższy okres ekspozycji będą miały plakaty, które pojawią się na przystankach i w autobusach. Przypomnijmy, że hasło akcji zostało wybrane w konkursie, ogłoszonym w ubiegłym roku. Autorem sloganu \’Kupując sieciówkę, oszczędzisz gotówkę!\’ jest radomianin Piotr Tabor. W nagrodę dostał bilet okresowy, ważny przez 150 dni (najdłuższy możliwy okres). Mógł więc przekonać się, korzystając z niego, że to bardzo wygodna rzecz.

Komentarze