Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Naukowcy Politechniki Śląskiej pracują nad aplikacją usprawniającą podróże

infotrans
13.08.2020 16:00
0 Komentarzy

Prace nad aplikacjąmającą usprawnić podróże, dzięki analizie danych o wszystkich możliwychśrodkach transportu, kończą naukowcy z Politechniki Śląskiej w międzynarodowymkonsorcjum.

System, umożliwiający np. wybór ekologicznego wariantupodróży, powinien być gotowy do końca br.

Jak poinformował profesor Politechniki Śląskiej GrzegorzSierpiński z wydziału transportu i inżynierii lotniczej tej uczelni, aplikacjaETPlanner ma być częścią systemu powstającego w międzynarodowym projekciebadawczo-rozwojowym Electric Travelling. Jednym z założeń tego przedsięwzięciajest wsparcie wdrażania elektromobilności w obszarach miejskich.

„Produktem finalnym ma być cały system informatycznywspomagający zarówno osoby podróżujące, jak i władze lokalne. Będzie on składałsię z kilku modułów” – zasygnalizował Sierpiński. Do szerokiego gronamieszkańców kierowana ma być aplikacja ETPlanner, umożliwiająca planowaniepodróży od drzwi do drzwi, z algorytmem optymalizowania tras uwzględniającympojazdy elektryczne.

Kolejne przygotowywane elementy systemu są przeznaczone dlawładz lokalnych: ETCharge (moduł wskazujący potrzeby rozwoju sieci stacjiładowania pojazdów elektrycznych na podstawie faktycznych podróży), ETSim -symulator różnych scenariuszy na wybranym obszarze (w oparciu o dane zETPlannera) oraz ETReport (moduł raportowy prezentujący wyniki symulacji).

Aplikacja z funkcją planowania podróży ma dawać mieszkańcomwszystkie możliwości dostępne na danym obszarze – zbierając dane z wszystkichźródeł udostępnionych przez operatorów środków transportu. Powinna więc łączyćdane o komunikacji publicznej, formach transportu osobistego (własny rower,hulajnoga itp.) i współdzielonego, a także infrastrukturze transportuelektrycznego.

„Próbujemy integrować wszystkie rodzaje przemieszczeń i daćpełną informację osobie podróżującej. Funkcją planera jest przy tym możliwośćpriorytetyzacji konkretnego sposobu podróżowania na konkretnym obszarze lubkonkretnej trasie. Aplikacja towarzysząca planerowi pozwoli też optymalizowaćcałe łańcuchy dziennych podróży” – wyjaśniał Sierpiński.

Kolejną funkcją jest takie planowanie podróży lub ichkolejnych etapów, aby zminimalizować emisję szkodliwych substancji. Pod kątempodróży elektrycznymi środkami transportu wskazywane będą m.in. szacowanezużycie energii oraz dane nt. potrzeb i możliwości w zakresie ładowania.

Przedstawiciel Politechniki Śląskiej akcentował, żeETPlanner, w odróżnieniu od innych planerów (udostępnianych np. przez dostawcówelektronicznych map czy operatorów sieci pojazdów współdzielonych) mafaktycznie zbierać dane o wszystkich dostępnych formach podróżowania iprzetwarzać je, oczekując od użytkownika jedynie podstawowych informacji.

Pytany, w jaki sposób zapewniony zostanie dostęp systemu dodanych o różnych sposobach podróży naukowiec wskazał, że wykorzystano popularnystandard GTFS, w którym dynamicznie mogą być np. dostarczane dane o komunikacjimiejskiej. „Kwestia umówienia z operatorami, żeby chcieli te dane udostępnić –to już będzie w zakresie władz lokalnych, które będą chciały taki planerwdrażać” – zastrzegł.

Proszony o wskazanie perspektywy udostępnienia systemu iaplikacji podróżnym przedstawiciel uczelni wskazał, że rozwiązanie ma byćgotowe do końca roku, a następnie ma być udostępniane władzom lokalnym. To, wjakiej formule poszczególne moduły będą udostępniane – odpłatnie czy darmowo –według Sierpińskiego zależy od hiszpańskiego lidera projektu; decyzje jeszczenie zapadły.

Liderem projektu jest hiszpańska firma Saitec Engineering, apartnerami – hiszpańska firma doradcza FactorCO2 i hiszpański ośrodek badawczyDeustoTech, Politechnika Śląska, Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny wBudapeszcie, Uniwersytet Technologiczny w Delft oraz holenderska firma doradczaOver Morgen.

Politechnika Śląska współpracowała już z większością z tychpartnerów – obecny projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia Green Travellingkoncentrującego się na podróżach ekologicznych. Projekt Electric Travellingjest realizowany w ramach programu ramowego Horyzont 2020, w inicjatywieERA-NET Cofund Electric Mobility Europe; strona polska otrzymała w nimdofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.(PAP)

Komentarze