Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nagroda Europejskiego Tygodnia Mobilności 2009 – dla Gävle

infotrans
09.04.2010 19:51
0 Komentarzy
Zdaniem niezależnego zespołu ekspertów szwedzkie miasteczko Gävle przygotowało najciekawsze obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2009. Tuż za nadbałtyckim miastem znalazło się hiszpańskie Leon oraz chorwackie Ivanić Grad. Nagrodę szwedzkiej reprezentacji wręczył pod koniec marca w Brukseli minister środowiska – Janez Potočnik, który podczas tej uroczystości powiedział: –„Presja współczesnej gospodarki wywierana na środowisko zmusza nas do podejmowania nowych sposób na rzecz promowania ekologicznej mobilności. Europejski Tydzień Mobilności idealnie wpisuje się w strategię.’
W Europejskim Tygodniu Mobilności 2009 (16-22.09.2009) uczestniczyło w całej Europie łącznie 2181 miast i ponad 200 milionów ludzi. Zeszłorocznym hasłem przewodnim było 'Poprawmy klimat w mieście”. Zdaniem ekspertów to właśnie władze lokalne zrobiły najwięcej w podnoszeniu świadomości publicznej w kwestiach zrównoważonej mobilności i realizacji projektów w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego. Dlatego warto promować i nagradzać najbardziej ciekawe inicjatywy i stąd też pomysł na konkurs. Łącznie w tym roku zostało zgłoszonych 29 kandydatów, a do ścisłego finału przeszło 11 miast, które najlepiej wypadły podczas Tygodnia Mobilności 2009. Szkoda, że nie było wśród nich polskich przedstawicieli…
Ceremonia wręczenia nagród: European Mobility Week Award 2009. Drugi z prawej: przedstawiciel Gävle.Ceremonia wręczenia nagród: European Mobility Week Award 2009Ceremonia wręczenia nagród: European Mobility Week Award 2009Herb Gävle
Zwycięskie Gävle
Bałtyckie miasteczko (ok. 69 tys. mieszkańców) wygrało konkurs dzięki połączeniu tradycyjnej działalności społecznej z wykorzystaniem nowych mediów. Działania obejmowały m.in. seminaria na temat zrównoważonego transportu, gorącą czekoladę dla osób dojeżdżających na centralny dworzec oraz miejski wyścig rowerowy 'Gästrikeloppet Cycle Race 2009′ w Dniu bez Samochodu. Podczas „mobilnego tygodnia”transportową aktywność Gävle i okolic przedstawiała 20-letnia bloggerka Ingrid Bergström Nilsson, która podróżowała przez cały tydzień komunikacją publiczną i zapisywała swoje wrażenia. Ponadto studenci stworzyli wideo-pamiętnik z transportowego tygodnia, który następnie został wykorzystany, jako narzędzie promocyjne. Oczywiście to nie wszystko –w 2009 r. Gävle wprowadziło dedykowane miejsca parkingowe dla samochodów elektrycznych z urządzeniami do ładowania akumulatorów, a także nowe stojaki rowerowe przy przystankach autobusowych. Tutaj można obejrzeć film promocyjny Gävle w ramach European Mobility Week Award 2009.
Drugie miejsce: Ivanić Grad
Jury doceniło także to małe chorwackie miasteczko (ok. 7 700 mieszkańców), położone 30 km na wschód od Zagrzebia, za ekonomiczne promowanie zrównoważonej mobilności miejskiej. Mimo skromnego budżetu miasto przygotowało szeroki program. Zorganizowano m.in.: – 'Dzień Ochrony Środowiska’ z prezentacją lokalnych projektów gospodarki odpadami;- 'Dzień Mobilność i Zdrowia’ z bezpłatnym badaniem ciśnienia krwi oraz 'Dzień Energii”–gdzie przedstawiono podstawowe zasady racjonalnego korzystania z energii. Gmina Ivanić Grad zobowiązała się także do przyjęcia programu monitorowania środowiska w zakresie hałasu, powietrza, wody i gleby. To już trzecie chorwackie miasto, które zostało finalistą Tygodnia Mobilności –przypomnijmy, że w 2007 r. w konkursie zwyciężyła Koprivnica.  Tutaj można obejrzeć film promocyjny Ivanić Grad w ramach European Mobility Week Award 2009.
Trzecie miejsce: Léon
León to miasteczko położone w środkowej Hiszpanii (138 tys. mieszkańców), które oferuje kompleksowy program działania na rzecz promowania zrównoważonej mobilności. Jury było pod wrażeniem stopnia współpracy pomiędzy samorządem, a stroną społeczną: lokalnymi politykami, partnerami handlowymi, szkołami czy stowarzyszeniami non-profit. W ramach Tygodnia Mobilności Hiszpanie przeprowadzili m.in. takie działania jak: 'Street Gym’ – promowanie aktywności fizycznej;testy zanieczyszczenia i hałasu pojazdów osobowych przeprowadzane przez mobilne jednostki kontroli oraz plenerowy pokaz filmu dokumentalnego Ala Gore\’a pt. 'Niewygodna prawda’. W Dniu bez Samochodu transport publiczny był bezpłatny. Ponadto w okolicach Starego Miasta i Uniwersytetu wprowadzono strefę uspokojonego ruchu, a także nowy system wypożyczenia rowerów publicznych w pobliżu popularnych hosteli. Tutaj można obejrzeć film promocyjny León w ramach European Mobility Week Award 2009.
Europejski Tydzień Mobilności 2010
W tym roku ETM odbędzie się w dniach od 16 do 22 września i będzie koncentrować się na współzależności transportu i zdrowia, pod hasłem 'Podróżuj mądrze, żyj lepiej’. Więcej na http://www.mobilityweek.eu.

Komentarze