Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Lublin ma ofertę na zielony prąd. W budżecie

infotrans
01.06.2023 18:09
0 Komentarzy

Kończy się energetyczna niepewność Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie, które o dłuższego czasu bezskutecznie szukało dostawcy prądu w rozsądnych cenach.

Wszystko wskazuje na to, że za trzecim razem się to uda. W najnowszym zamówieniu złożono tylko jedną ofertę, ale za to spokojnie mieszczącą się w budżecie. Przetarg dotyczył dostaw energii o łącznej ilości szacunkowej 9 000 MWh, która posłuży m.in. do zasilania trakcji trolejbusowej i ładowania autobusów elektrycznych. Dodatkowo miejskie przedsiębiorstwo chciało, żeby zakupiony prąd pochodził w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.

Trzeci raz

4 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup energii elektrycznej w 100% wytworzonej z odnawialnych źródeł energii. Termin umowy jest dość krótki – to okres sześciu miesięcy – od 01.07.2023 r. do 31.12.2023 r. Jak deklaruje MPK Lublin, ilość zakupionej w okresie obowiązywania umowy energii elektrycznej nie będzie mniejsza niż 5 000 MWh.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy MPK Lublin trzy razy organizowało postępowanie przetargowe na pozyskanie energii elektrycznej. Dwa poprzednie zostały unieważnione. W pierwszym z przetargów, żadna z trzech firm, które do niego stanęły nie zdecydowały się na podpisanie umowy ze spółką. W drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Sytuacja ta sprawiła, że MPK Lublin od lipca 2022 r. musi skorzystać z usług dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A. Na szczęście od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. obowiązuje rządowe zamrożenie cen energii elektrycznej, które obejmuje m.in. spółki komunalne  z ceną 785 zł za MWh.

30 maja w przetargu MPK jedyna ofertę złożyło  lubelskie Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód S.A z ceną 7,7 mln zł brutto. Z kolei kwota zarezerwowana przez lubelskie MPK to 1,07 mln złotych brutto. Warto było poczekać…

Co chciało MPK?

Zakres zamówienia obejmuje zakup energii elektrycznej na potrzeby MPK w łącznej ilości szacunkowej 9 000 MWh w następujących grupach taryfowych:

Jak zabezpiecza się przewoźnik – wskazane wyżej łączne prognozowane zużycie energii elektrycznej oraz szacowane zużycie w poszczególnych grupach taryfowych i strefach czasowych ma charakter orientacyjny i może odbiegać od faktycznie pobranej, w okresie obowiązywania umowy, ilości energii. Zmniejszenie lub zwiększenie ilości energii elektrycznej nie stwarza dla zamawiającego żadnych konsekwencji, poza koniecznością dokonania zapłaty za faktycznie pobraną ilość energii.

Do tego zamawiający zastrzega możliwość zmiany terminu rozpoczęcia wykonania zamówienia, z zachowaniem granicznego terminu zakończenia realizacji do dnia 31.12.2023 r.

 Nowością był  wymóg, że energia elektryczna w całości musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii, definiowanych jako: „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.

Komentarze