Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Kraków odpowiada na krytykę. Prowadzący pojazdy mogą zgłaszać uwagi

infotrans
23.02.2024 16:06
0 Komentarzy

W krakowskiej przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia, że prowadzący pojazdy nie mogą zgłaszać uwag dt. transportu publicznego. MPK stanowczo je dementuje.

Zdaniem spółki, kierowcy autobusów  i motorniczowie MPK w Krakowie nie tylko od wielu lat mogą zgłaszać uwagi do rozkładów jazdy, ale przede wszystkim to robią. Firma podaje konkretne przykłady.

cztery kanały

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie już od wielu lat funkcjonuje procedura, która umożliwia prowadzącym pojazdy zgłaszanie wszelkich uwag, w tym do rozkładów jazdy.

-„Zdajemy sobie sprawę jak jest to ważny temat dla naszych pracowników. Bardzo cenimy ich uwagi i od wielu lat dajmy im możliwość realnego wpływania na zmiany, których celem jest poprawa ich komfortu pracy – napisało MPK Kraków.

Swoje uwagi prowadzący mogą przekazywać za pomocą:

  • Elektronicznego Portalu Pracowniczego, który umożliwia m.in. wysłanie wiadomości mailowej do kierownika zajezdni
  • arkusza uwag prowadzących pojazdy, który jest przekazywany przez dyspozytorów zajezdniowych do kierownika zajezdni
  • arkusza zgłoszeń prowadzących pojazdy usprawniających realizację usługi przewozowej, gdzie prowadzący pojazdy mogą zgłaszać wszystkie zauważone problemy, ale także swoje pomysły i spostrzeżenia dotyczące bezpośredniej pracy na linii
Prowadzący MPK w Krakowie od wielu lat mogą zgłaszać uwagi do rozkładów jazdy
Prowadzący MPK w Krakowie od wielu lat mogą zgłaszać uwagi do rozkładów jazdy / fot. UM Kraków

Zgłoś na forum

Dodatkowo systematycznie w ciągu roku odbywają się spotkania zespołu ds. rozkładów jazdy, w których uczestniczą przedstawiciele prowadzących pojazdy oraz przedstawiciele organizacji związkowych. Ostatnie spotkanie dotyczące linii tramwajowych odbyło się w tym roku w styczniu.

Podczas takich spotkań prowadzący zgłaszają swoje uwagi dotyczące nie tylko czasów przejazdów, ale także działania sygnalizacji świetlnych i innych bieżących spraw związanych z ich pracą, w tym uszkodzenia infrastruktury przystankowej, torowej i drogowej czy konieczności uporządkowania zieleni wzdłuż trasy przejazdu. Uwagi takie następnie są przekazywane do właściwych jednostek.

Przykładowo po spotkaniu zespołu w ostatnim kwartale 2023 roku i otrzymaniu uwag od kierowców autobusów i motorniczych zostały podjęte następujące działania:

  • zmieniono rozkładowy czas przejazdu autobusów z Dworca Głównego Zachód (z ul. Ogrodowej) do Politechniki
  • wprowadzono korekty rozkładowych czasów przejazdów pomiędzy przystankami na ul. Kosocickiej
  • zmieniono rozkładowy czas wyjazdu na linie z zajezdni Płaszów do Nowego Bieżanowa i z zajezdni Wola Duchacka do Centrum JP II
  • dostosowano do oczekiwań prowadzących przerwy na pętli Piaski Nowe dla linii nr 164 w weekendy
  • zmieniono część odbiorów prac w ciągu dnia na przeciwległe końcówki tak, aby prowadzący mieli bliżej do swojej zajezdni
  • zostały przeniesione ustawowe przerwy na linii nr 18 z Czerwonych Maków (gdzie jest sporo tramwajów) na Górkę Narodową, gdzie jest więcej miejsca
  • q najbliższym czasie planowane są także zmiany czasów przejazdu zgodnie z oczekiwaniami kierowców na linii 503 w rejonie ulicy Banacha, na liniach aglomeracyjnych w rejonie Liszek oraz na linii 163 w rejonie ulicy Domagały.

Komentarze