Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mniejszy śląski smog. Bez darmowej komunikacji (17.02)

infotrans
17.02.2017 08:25
0 Komentarzy

Po dwóch nocach z wielokrotnymi przekroczeniami normzanieczyszczeń powietrza sytuacja w woj. śląskim ostatniej nocy się poprawiła:godzinne wskazania przekraczały normy trzy-, czterokrotnie. Po odwołaniu alarmusmogowego nie można już korzystać z darmowej komunikacji.

Największe samorządowe instytucje związane z transportempublicznym wprowadziły w regionie bezpłatną komunikację z powodu smogu, którypojawił się nad woj. śląskim w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek.Godzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekraczały w Rybniku 20-krotniewartości odpowiadające normom dobowym. Także w innych miejscach przekroczeniabyły kilkunastokrotne.

W nocy z czwartku na piątek największe stężeniazanieczyszczeń mierzono na stacji pomiarowej w Zabrzu ? godzinne odczyty stężeńw przekraczały tam 200 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześc.(4-krotne przekroczenie). W piątek rano wartości odczytów powoli spadały, o godz.9.00 wynosiły 150 mikrogramów.

Podobna sytuacja utrzymywała się rano również w innychczęściach woj. śląskiego. W Sosnowcu godzinne odczyty wartości stężeń pyłu PM10sięgały 150 mikrogramów na metr sześc., w Dąbrowie Górniczej 130 mikrogramów, wGliwicach 100 mikrogramów, a w Katowicach, Tychach i Rybniku ? po ok. 80mikrogramów.

W tej sytuacji mieszkańcy regionu nie mogą już w piątekdarmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajównajwiększego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej ?Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZKGOP). Obie instytucje zapowiedziały przywrócenia takiej możliwości w raziekolejnych prognoz dotyczących alarmu smogowego.

Na piątek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wKatowicach prognozował złą jakość powietrza ze względu na poziom pyłuzawieszonego dla: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotliny Żywieckiej,środkowej części województwa oraz Częstochowy. Dostatecznej jakości powietrzasłużby spodziewały się w Bielsku-Białej, a w pozostałej części regionu ?umiarkowanej.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramówna metr sześc. – w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługująsię m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: jakość powietrzajest bardzo dobra przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów, między 21 a 60mikrogramów ? jest ona dobra, 61-100 mikrogramów – umiarkowana, 101-140mikrogramów – dostateczna, 141-200 mikrogramów – zła, a powyżej 200 – bardzo zła.Przekroczenie 300 mikrogramów w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia,szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metaleciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny iwielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lubograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególnościdzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto,należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.(PAP)

Komentarze