Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Luboń – po Komornikach – z płatnością kartą w sieci ZTM Poznań

infotrans
10.12.2022 15:00
0 Komentarzy

Od 9 grudnia można kupować bilety czasowe kartą zbliżeniową na liniach ZTM obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu

W autobusach lubońskiego Translubu  zamontowano i uruchomiono terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. To już druga gmina (po Komornikach), w której można korzystać z nowoczesnego Open Payment System.

Rokbus w kolejce

Docelowo dzięki temu systemowi podróżując po Poznaniu i aglomeracji będzie można już w pierwszym kwartale 2023 r.  kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC we wszystkich pojazdach obsługujących linie ZTM.

Translub Luboń obsługuje linie oznaczone numerami: 602, 603, 610, 611, 614, 616, 651 oraz 690.

W przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie systemu w autobusach rokietnickiego ROKBUS-a.

Nowy system znacznie rozszerzy sieć sprzedaży, nie będzie potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie będzie drukowany. Terminal nie będzie także drukował potwierdzenia transakcji.

-„Uzupełnienie obecnego wachlarza dystrybucji biletów jednorazowych czasowych o możliwość ich zakupu w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu było jednym z naszych strategicznych projektów. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom pasażerów – mówi Jan Gosiewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

fot. ZTM Poznań

Od mennicy

-„Open Payment System jest nowoczesny, bezpieczny oraz wygodny i prosty w użytkowaniu – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Pionu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A., która jest Operatorem systemu. – To także rozwiązanie ekologiczne i oszczędne ponieważ bilety nie są drukowane, funkcjonują wyłącznie w postaci elektronicznej.

-„Nowość jest nie tylko istotna dla pasażerów, ale także dla przewoźników – wskazuje Andrzej Jezierski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Komorniki. – Możliwość zakupu biletu w terminalu oznacza, że na liniach podmiejskich już nie wrócimy do możliwości sprzedaży biletów jednorazowych przez kierowców. Prowadzący pojazdy będą się mogli skoncentrować wyłącznie na kierowaniu autobusem. To z pewnością poprawi płynność funkcjonowania komunikacji, nie będziemy mieli przestojów wynikających z obsługi biletowej przez kierowcę.

fot. ZTM Poznań

Terminale będą instalowane kolejno w autobusach lubońskiego Translubu, a potem w pojazdach pozostałych operatorów obsługujących linie podmiejskie: Transkom z gminy Czerwonak, Rokbus Rokietnica, Kombus z Kórnika, Zakładu Komunalnego z Kleszczewa, TPBUS z Tarnowa Podgórnego i ZKP Suchy Las. Najwięcej terminali pojawi się w pojazdach MPK Poznań. Do zamontowania jest aż 760 urządzeń co oznacza, że prace związane z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji potrwają co najmniej kilka tygodni. Ich zakończenie nastąpi zatem w I kwartale 2023 r.

Komentarze