Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lublin i Malbork mobilnymi ECO-MIASTAMI 2014

infotrans
07.11.2014 09:27
0 Komentarzy
6 polskich miast zostało laureatami drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014. Zdaniem jury to Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy najefektywniej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. Lublin i Malbork zwyciężyły w kategorii mobilność zrównoważona, Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki w kategorii efektywność energetyczna budynków, natomiast Kraków i Puławy zostały nagrodzone w dziedzinie gospodarki odpadami. Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii. –„Wszystkie projekty, które samorządy zgłosiły do tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO prowadzą do modernizacji otoczenia i poprawy warunków życia mieszkańców miast, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że staną się oni wzorem do naśladowania dla innych polskich miast. Z pewnością bowiem na to zasługują”–mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce. Miasta które wzięły udział w konkursie ECO-MIASTO 2014 to: Będzin, Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Lublin, Malbork, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Płońsk, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Wąbrzeźno, Wołomin, Zabrze. Najwięcej z nich pretendowało do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami –ich liczba wyniosła 16, w kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się 8 miast, natomiast o tytuł eco-miasta w kategorii mobilność zrównoważona rywalizowało 7 miast. Jury konkursu ECO-MIASTO oceniło zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców –poniżej 100 000 i powyżej 100 000.
Nagrodzeni w kategorii mobilność zrównoważonaPierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce
Najlepsze polskie miasta w kategorii „Mobilność zrównoważona”to wg. konkursowe jury Lublin (w kategorii powyżej 100 000 mieszkańców) i Malbork (w kategorii poniżej 100 000 mieszkańców) zwyciężyły za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności zrównoważonej. W Lublinie duży udział w transporcie publicznym mają trolejbusy. Samorządowcy zapewniają, że w 2015 roku w mieście będzie łącznie blisko 60 km trakcji trolejbusowej. Lublin planuje także inwestycje w pojazdy hybrydowe i pojazdy elektryczne. Doceniono także kompleksową i aktywną komunikację ze społeczeństwem, w tym szeroki zakres działań edukacyjnych i informacyjno-promocyjnych. Z kolei w Malborku natomiast wdrażane są systemy P+R (park and ride) oraz B+R (bike and ride), a także projekt ELMOS, który promuje wprowadzenie elektrycznej mobilności jako środka transportu w miastach o małej i średniej wielkości. Doceniono także plany budowy wiat i garaży dla rowerów, wprowadzenie systemu wypożyczalni rowerów.  Zwycięzcy, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają nagrodę ufundowaną przez firmę Renault –samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. Dodatkowo w kategorii mobilność zrównoważona wyróżnienia otrzymały Gdynia i Kraków. Kraków między innymi rozwija infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, tworząc stacje ładowania dla takich pojazdów. Gdynia natomiast planuje wprowadzić zniżki za parkowanie dla posiadaczy elektrycznych samochodów.
 logo konkursu ECO-MIASTO
Przypomnijmy, że rok temu w konkursie ECO-MIASTO 2013 triumfowały:
– w kategorii poniżej 30 000 mieszkańców –Kościerzyna, które to miasto otrzymało nagrodę za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.
– 30 000 –100 000 mieszkańców –Zamość, które to miasto otrzymało nagrodę za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności przyjaznej dla środowiska i szeroko zakrojone działania w dziedzinie konsultacji społecznych.
– powyżej 100 000 mieszkańców –Warszawa, które to miasto otrzymało nagrodę za kompleksową politykę mobilności, która obejmuje wszystkie rodzaje podróży: zarówno podróże z lotniska do miast, jak i podróże na krótkie odległości, realizowane przy pomocy rowerów wynajmowanych na samoobsługowych stacjach;za kompetencję zespołu ds. transportu;za odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań (autobusy ekologiczne, tramwaje energooszczędne, system Veturilo).

Komentarze