Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

KZK GOP: Rusza akcja „Pilnuj portfela!”

infotrans
21.07.2009 15:59
0 Komentarzy

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP oraz Komenda Miejska Policji w Bytomiu zapraszają na oficjalne rozpoczęcie akcji mającej na celu zapobieganie kradzieżom kieszonkowym w środkach komunikacji miejskiej, które odbędzie się odbędzie się w najbliższą środę, 22 lipca, w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu Na spotkaniu obecni będą Roman Urbańczyk przewodniczący Zarządu KZK GOP, komendant KMP w Bytomiu podinsp. Zbigniew Klimus, zastępca komendanta nadkom. Tomasz Olesiński oraz naczelnik wydziału prewencji podinsp. Zbigniew Walasek. Zaproszeni zostali również przedstawiciele firm przewozowych, których pojazdy obsługują linie KZK GOP na terenie Bytomia.
Przewoźnikom przekazane zostaną plakaty mające przypominać pasażerom o konieczności zachowania ostrożności. Uświadomienie podróżującym istniejącego zagrożenia ma skłonić ich do baczniejszego zwracania uwagi na otoczenie –wystarczy bowiem kilka sekund nieuwagi, a można stracić portfel dokumenty bądź telefon komórkowy.
Kradzieże kieszonkowe. Podróż publicznymi środkami transportu jest jednym z podstawowych sposobów poruszania się wielu mieszkańców Śląska po jego terenie. Niestety, wśród pasażerów zdarzają sie też przestępcy, którzy tylko czekają na nieuwagę innych – spowodowaną zmęczeniem po pracy, tłokiem, a nawet niekiedy i zwykłym letnim upałem – aby dokonać kradzieży. Szczególnie lubią okresy wzmożonego ruchu podróżnych, wyjazdy na wakacje i ferie czy codzienny szczyt do i po pracy. Corocznie w Polsce notuje się ponad 10 tys. przypadków kradzieży kieszonkowych, chociaż tzw. 'ciemna liczba’ w tej kategorii przestępstw może być wyjątkowo wysoka.Stosowane przez kieszonkowców metody różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Pojedynczo kradną złodzieje okolicznościowi, 'zawodowcy’ nie utrzymujący kontaktów ze środowiskiem przestępczym i starzy złodzieje mający doskonale opanowane rzemiosło. Zespołowe działanie jest podyktowane z kolei potrzebą podniesienia stopnia bezpieczeństwa lub korzystania z pomocy. Pomoc ta sprowadza się do osłaniania zabiegów manipulacyjnych, obserwacji pokrzywdzonego i otoczenia, przekazania łupu i oddalenia się z nim z miejsca przestępstwa. Doświadczeni sprawcy posługują się m.in. żyletkami, drucikami, spinkami od włosów przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni, mniej doświadczeni kieszonkowcy działają gołą ręką, stosując wyuczone chwyty. Tłok w środkach lokomocji stwarza dogodne warunki nawet dla pojedynczego i mało doświadczonego złodzieja. Dobrą pozycję w środkach lokomocji stwarza tłok na stopniach, co pozwala na bezpośrednie ocieranie się o pasażerów będących przy drzwiach lub wsiadających i wysiadających. Działanie zespołowe zakłada inną taktykę;dzięki blokowaniu wejścia wybrana na przystanku ofiara znajduje się pomiędzy sprawcami. W tej sytuacji pokrzywdzony zajęty jest znalezieniem właściwego miejsca, a sprawcy tworzą tzw. 'sztuczny tłok’, w czasie którego łatwo dokonuje się zamierzonej kradzieży. Często jeden z blokujących zachowuje się w sposób prowokujący, odwracając uwagę ofiary.

Komentarze