Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kujawsko-Pomorskie chce wspólnego biletu. Prezydenci podpisali list

infotrans
16.12.2022 19:22
0 Komentarzy

W województwie kujawsko-pomorskim szykuje się prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym.

16 grudnia miało miejsce podpisanie listu intencyjnego w sprawie zintegrowanego e-biletu. Dokument podpisali marszałek regionu, Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprezydent Włocławka Domicela Kopaczewska, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Jak zapewnił marszałek, projekt zostanie w całości sfinansowany z funduszy europejskich w nowej perspektywie programowania.

Kujawskie intencje

Podpisany dziś list intencyjny w sprawie zintegrowanego e-biletu to krok w kierunku integracji wszystkich środków komunikacji publicznej w regionie. Jak podkreślano na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, wspólny e-bilet będzie promocją transportu publicznego, ponieważ aplikacja mobilna, która zostanie stworzona do jego obsługi, umożliwi szybkie i sprawne zaplanowanie podroży, obliczenie jej czasu i kosztu oraz wybór najdogodniejszych połączeń z oferty różnych przewoźników.

Przygotowana w Urzędzie Marszałkowskim koncepcja zintegrowanego e-biletu zakłada powstanie połączonej z aplikacją mobilną platformy internetowej, łączącej elementy nawigacji i narzędzia zakupowego. -„Sygnatariusze zakładają, że [po dalszych uzgodnieniach i przygotowaniu odpowiednich narzędzi informatycznych] (…) zawrą stosowną umowę o współpracy umożliwiającą wspólne świadczenie usługi” – czytamy w podpisanym dziś dokumencie.

-„To bardzo ważny moment. Próby stworzenia zintegrowanych systemów biletowych były już wielokrotnie podejmowane przez miasta i województwa, niestety dotąd się to w Polsce nikomu nie udało. Zależy nam, żeby użytkownicy komunikacji publicznej kupując w aplikacji jeden tylko bilet mogli swobodnie poruszać się w naszym regionie wszystkimi dostępnymi środkami publicznego transportu – pociągiem, autobusem miejskim i regionalnym, tramwajem – zgodnie z aktualną potrzebą. To wymaga zbudowania systemu informatycznego, wygodnego i prostego w użytkowaniu dla pasażerów i umożliwiającego rozliczenia między poszczególnymi organizatorami transportu i przewoźnikami. To ostatnie jest najtrudniejsze. Przed nami duża praca. Jestem przekonany, że bez udziału obecnych tu prezydentów miast nie udałoby nam się tego zrobić – powiedział przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki.

Zaletą apki ma być dostępność usług transportu publicznego, w tym czytelny interfejs aplikacji, mają być zachętą dla kierowców do przesiadki z auta na transport publiczny, z korzyścią dla środowiska.

-„Z austriackich badań dotyczących takiego rozwiązania zastosowanego w Wiedniu wynika, że może to być istotne – tamtejsza aplikacja pozwoliła znacząco ograniczyć korzystanie w prywatnych aut i zwiększyć korzystanie z komunikacji miejskiej (odpowiednio o 20 i 25 proc.) – poinformował urząd marszałkowski.

fot. UM Inowrocław

Zdaniem Torunia

– Aplikacja ma ułatwić podróżowanie w układach zamkniętych, tam gdzie dociera regionalny transport kolejowy, samochodowy oraz komunikacja miejska, ale ważne, aby była też otwarta na inne połączenia, umożliwiała podróż poza nasz region, do Berlina czy Paryża – zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że stworzenie tego system wprowadzi nas na od dawna oczekiwany, wyższy poziom dostępu do transportu publicznego poprzez systemy elektroniczne – ułatwi pasażerom planowanie podróży i zakup biletów na różne środki transportu.

Warto przypomnieć, że próby wprowadzenia biletu kolejowego spiętego z transportem miejskim były podejmowane już wcześniej przez niektóre miasta regionu, w tym Toruń, w którym przez dekadę do końca ubiegłego roku funkcjonował tzw. bilet aglomeracyjny, umożliwiający pasażerom wysiadającym z pociągu skorzystanie z komunikacji miejskiej. Obecnie przygotowywane rozwiązanie idzie o krok dalej, ponieważ ma doprowadzić do stworzenia systemu obejmującego całe województwo, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości

List intencyjny można pobrać TUTAJ.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Komentarze