Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kto zajmuje się w Polsce analizą buspasów? Przykład Warszawy

infotrans
03.11.2022 16:00
0 Komentarzy

Warszawa chciała powierzyć wybranemu wykonawcy analizę funkcjonowania pasów autobusowych w m.st. Warszawie wraz z I etapem programu rozwoju.

Na razie nic z tego nie będzie, bowiem przetarg na to zadanie został unieważniony.

Za drogo

Analizą funkcjonowania buspasów w Warszawie chciały zająć się trzy podmioty:

  • LPW sp. z o.o. za cenę 784 715,40 PLN,
  • DATABOUT sp. z o.o. za cenę 461 250,00 PLN,
  • Consultants United sp. z o.o. za cenę 547 350,00 PLN.

Nie pozwolił jednak na to budżet zamawiającego, który był za niski w stosunku do złożonych ofert i wynosił 335 000,00 PLN brutto. Komisja przetargowa nie znalazła dodatkowych środków na to zadanie i przetarg został unieważniony.

Niezrealizowane plany

Urzędnicy chcieli zlecić wykonanie analizy wykorzystania wydzielonych pasów autobusowych (w tym przez pojazdy nieuprawnione) oraz wpływu przyjętych rozwiązań organizacji ruchu na poprawę warunków ruchu autobusów komunikacji miejskiej. Analiza miałaby na celu również przygotowanie zaleceń dotyczących wprowadzenia zmian w organizacji ruchu pozwalających na zwiększenie efektywności funkcjonowania pasów autobusowych oraz wskazanie nowych, potencjalnych lokalizacji pasów autobusowych. Miasto twierdzi, że takie opracowanie pozwoliłoby określić zasadność wprowadzenia wydzielonych pasów autobusowych w lokalizacjach objętych badaniem oraz wprowadzić ewentualne korekty pozwalające na zwiększenie efektywności funkcjonowania istniejących pasów autobusowych, a także, na podstawie rekomendacji wykonawcy, rozwinąć sieć pasów autobusowych na terenie m.st. Warszawy.

Miasto planowało, że pomiary, będące podstawą analizy, zostałyby przeprowadzone (dwukrotnie w każdym punkcie pomiarowym) w okresach miarodajnych, w wybrane dni robocze uzgodnione z zamawiającym, w podziale na szczyt poranny (godz. 7:00 – 10:00) i popołudniowy (godz. 15:00 – 18:00).

Wyniki całego opracowania miałyby zawierać:

  • ocenę sposobu funkcjonowania istniejących odcinków pasów autobusowych oraz propozycje zmian pozwalające na zwiększenie efektywności funkcjonowania istniejących pasów autobusowych,
  • rekomendacje dotyczące wprowadzenia nowych pasów autobusowych,
  • analizę, jakie kategorie pojazdów powinny być dopuszczone do poruszania się po wydzielonych pasach dla autobusów, w szczególności – zasadność poruszania się po wydzielonych pasach motocykli i rowerów,
  • zestawienie punktów pomiarowych uporządkowane według natężenia ruchu pojazdów, a także w podziale na poszczególne kategorie (typy) pojazdów.

Komentarze