Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Krakowski bilet z informacją o śladzie węglowym. Pierwszy taki w Polsce

infotrans
18.09.2023 12:02
0 Komentarzy

Kraków jest pierwszą polską metropolią, która pokazuje ślad węglowy na bilecie komunikacji miejskiej. Czy inne miasta pójdą tą drogą?

Tym samym każdy, kto w codziennej podróży wybiera komunikację miejską, przekona się, zerkając na swój bilet, że ta decyzja ma istotny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. Dodajmy, że wcześniej Kraków jako pierwszy zaczął generalnie liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto.

Transportowe wyliczenie

Kraków obliczył, jaki ślad węglowy generuje poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, a jaki samochodami osobowymi. Wiemy, że w przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem.

Dlatego na krakowskim bilecie znajdzie się następujący komunikat: Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2. Tę informację będzie można przeczytać także w języku angielskim.

Obliczenia zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki i Klimatu UMK w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz Krakowski Model Ruchu obejmujący natężenie w ruchu na terenie Krakowa.

Kraków jest pierwszą polską metropolią, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto.
Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

W ramach ETM

Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny. Kraków w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat śladu węglowego, możliwych sposobach jego ograniczania, a także celu podejmowania takiego rodzaju wysiłków.

Ślad węglowy to współcześnie powszechnie przyjęta miara naszego oddziaływania na środowisko w zakresie emisji dwutlenku węgla. Przy postępującej zmianie klimatu niezwykle ważne jest szukanie sposobów na redukcję tego śladu. Zwłaszcza w przypadku miast, w których żyje największa liczba osób, ma to ogromne znaczenie. Zrównoważony, bezemisyjny transport publiczny to lepsza jakość życia i zdrowie nas wszystkich. O krakowskim programie Tygodnia Mobilności pisaliśmy w TransInfo już wcześniej.

Kraków jest pierwszą polską metropolią, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto.
Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Komentarze