Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków: Tydzień Mobilności 2010 za nami

infotrans
24.09.2010 16:15
0 Komentarzy

Za nami dziewiąta edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W okresie od 16 do 22 września organizowano wystawy, rajdy rowerowe, kursy i lekcje na tematy ekologiczne. Krakowianie mogli zapoznać się inwestycjami komunikacyjnymi realizowanymi w naszym mieście, a także z nowymi rozwiązaniami w pojazdach tramwajach, które ułatwiają podróżowanie osobom niepełnosprawnych i rodzicom z wózkami. „Tydzień Mobilności jest coraz popularniejszy wśród mieszkańców, a podejmowane przez nas inicjatywy mogą liczyć na rosnącą akceptację krakowian”–podkreśla Prezydent Miasta Jacek Majchrowski. W tegorocznych wydarzeniach organizowanych w Krakowie w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Ponad 100 uczestników liczył rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich. Więcej widzów, bo 120, zgromadziły występy dzieci z przedszkola nr 152.
Na Małym Rynku zorganizowano kursy ratownictwa medycznego –stosowne certyfikaty otrzymało 116 osób. Również na Małym Rynku prowadzono warsztaty dla osób starszych na temat korzystania z bezobsługowych miejskich wypożyczalni rowerów BikeOne. Wzięło w ich udział 30 seniorów.

Niemal 500 krakowian obejrzało nowy nabytek MPK –niskopodłogowy, klimatyzowany tramwaj, przerobiony z wagonu metra, kursującego wcześniej w Wiedniu. 800 osób zwiedziło za darmo Muzeum Inżynierii Miejskiej. W programie tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie brakowało elementów międzynarodowych. W Magistracie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele miast europejskich wymieniali się doświadczeniami w zakresie nowych, proekologicznych rozwiązań w transporcie. W seminarium uczestniczyło 60 osób.
W tym roku w krakowskim programie bardzo wiele miejsca poświęcono tematyce rowerowej. „W Krakowie od kilku lat promujemy komunikację na dwóch kółkach. Powstają nowe ścieżki, uruchomiliśmy pierwszą w Polsce bezobsługową wypożyczalnię rowerów. Po takim mieście jak Kraków, szczególnie po Śródmieściu, najlepiej poruszać się pieszo, rowerem lub komunikacją zbiorową”–zauważa Prezydent Jacek Majchrowski.
Kilkadziesiąt osób zdawało w Parku Jordana egzamin na kartę rowerową. Upragniony dokument otrzymało prawie 60 dzieci i młodzieży. 

W tym roku w krakowskim programie bardzo wiele miejsca poświęcono tematyce rowerowej. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Na kolejnych ciągach pieszych dopuszczono ruch rowerów. Legalnie można jeździć na dwóch kółkach wzdłuż ulic Księcia Józefa, Witosa i Nowosądeckiej oraz Wielickiej, na wysokości Cmentarza Podgórskiego. Rowerzyści powinni tam zachować szczególną ostrożność, bo zgodnie z przepisami na takich ciągach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi.
Na koniec Tygodnia Mobilności, w Europejski Dzień bez Samochodu 22 września, oficjalnie uruchomiono tzw. kontrapasy dla rowerów na wybranych ulicach w Śródmieściu Krakowa. Pod prąd można jeździć ulicami: Wiślną (od Rynku Głównego do Gołębiej), Bracką (od Gołębiej do Franciszkańskiej), św. Jana (od Pijarskiej do św. Marka oraz od św. Marka do św. Tomasza), Mikołajską (od Małego Rynku do św. Krzyża oraz od św. Krzyża do Westerplatte), św. Anny (od Podwale do Jagiellońskiej oraz od Jagiellońskiej do Rynku Głównego), Mostową (od Bocheńskiej do Trynitarskiej oraz od Trynitarskiej do Podgórskiej), Augustiańską (od Skawińskiej do Skałecznej oraz od Skałecznej do Paulińskiej), Bocheńską (od Gazowej do Mostowej) i Skawińską (od Krakowskiej do Augustańskiej). Przejazd rowerami dopuszczony będzie też na kilku ulicach o ograniczonym ruchu –Stolarska, Szeroka, Józefa, Podbrzezie, Sławkowska i na Małym Rynku. Te ulice, na których wprowadzono rowerowy ruch pod prąd będą pod szczególnym nadzorem policji i straży miejskiej. Mundurowi będą sprawdzać między innymi, czy kierowcy nie blokują kontrapasów. Symbolicznego przecięcia wstęgi nowych tras dla rowerzystów dokonał Zastępca Prezydenta Krakowa Wiesław Starowicz, który wraz z grupą urzędników, radnych i mieszkańców odbył rowerową przejażdżkę po centrum miasta. Uczestniczyło w niej około 50 osób.
Natomiast aż 750 chętnych wypełniło ankietę na temat swoich zwyczajów komunikacyjnych w mieście. Jedno z pytań dotyczyło też poszerzenia strefy płatnego parkowania o dzielnicę Kazimierz. Formularz można było wypełniać na ulicy Szerokiej, które w środę 22 września została zamknięta dla ruchu samochodowego.
Przypomnijmy, że Kraków już po raz dziewiąty uczestniczył w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że Kraków jest dpokonałym organizatorem tego typu imprez i naturalnym kandydatem Polski do konkursu w ramach corocznego konkursu Europejskiego Tygodnia Mobilności, które nagradza najlepszy program.

Komentarze