Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków powalczy o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023” [FILM]

infotrans
09.07.2021 07:30
0 Komentarzy
Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023” – poinformował we wtorek, 6 lipca, krakowski magistrat.

W ostatnim etapie konkursu – we wrześniu miasta zaprezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z ekspertów w różnych dziedzinach.

600 tys. euro

Zwycięzca otrzyma tytuł i nagrodę w wysokości 600 tys. euro, którą może wydać na przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwojem.

Cytowany we wtorkowym komunikacie KE komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius podkreślił, że kiedy „zaczynamy dostrzegać światło na końcu tunelu pandemii, walka o nasz klimat i środowisko trwa nadal”.

„Potrzebna jest systemowa zmiana w naszych społeczeństwach i gospodarkach, aby ukształtować je w większym stopniu w równowadze z potrzebami planety. Wszyscy mamy swoją rolę do odegrania, ale w szczególności nasze miasta, w których mieszka 75 proc. ludności Europy” – podkreślił Sinkevičius. „Cieszę się, że pomimo tych trudnych czasów miasta europejskie przodują w tworzeniu lepszego i zdrowszego środowiska miejskiego. Jeśli mogą to zrobić, inni też mogą to zrobić. Jest to jedno z narzędzi, do których europejskie miasta mogą się odwołać, aby zrealizować cele klimatyczne i środowiskowe Europejskiego Zielonego Ładu” – dodał.

Tytuł „Zielonej stolicy Europy” jest przyznawany z dwuletnim wyprzedzeniem (w 2020 roku na rok 2022, w 2021 na 2023). Konkurs organizuje Komisja Europejska, a mogą w nim walczyć miasta mające więcej niż 100 tys. mieszkańców, które podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia i ochrony środowiska.

Miasta są oceniane przez niezależnych ekspertów w dwunastu kategoriach, m.in. jakości wody, gospodarki ściekami, bilansu energetycznego miasta, transportu miejskiego, zarządzania przestrzenią publiczną, rozwoju zieleni, hałasu.

KE chce, by zdobywcy tytułu byli dla innych miast motywacją i inspiracją do zmian oraz dowodem ma to, że „zielone miasta” radzą sobie lepiej nie tylko ekologicznie, ale także gospodarczo i społecznie i zapewniają lepszą jakość życia mieszkańcom.

Zobaczcie zielony film promocyjny z Krakowa:

Gdańsk, Rzeszów i Warszaw za burtą

W tym roku do konkursu poza Krakowem zakwalifikowały się: Belgrad, Cagliari, Dublin, Gaziantep, Helsingborg, Izmir, Koszyce, Logrono, Skopje, Sofia, Tallinn, Zagrzeb, a z Polski także Gdańsk, Rzeszów i Warszawa.

Kraków ubiegał się wcześniej o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Wówczas zajął piąte miejsce, tuż za finalistami i choć nie miał szans na wygraną w niektórych z kategorii zajął wówczas bardzo wysokie miejsca: jeśli chodzi o jakość wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich 18 miast kandydujących, a w kategorii zarządzanie i zrównoważony rozwój przestrzenią publiczną miał drugą lokatę.

Pierwszą „Zieloną stolicy Europy” był w 2010 roku Sztokholm, w 2019 roku tytuł ten należał do Oslo, w 2020 Lizbona, w 2021 – Lahti, w 2022 będzie nią Grenoble.(PAP)

Komentarze