Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komunikacyjne nowinki w Krakowie

infotrans
23.03.2012 22:07
0 Komentarzy

Krakowska komunikacja wzbogaciła się na wiosnę o nową mapę komunikacji miejskiej. Można na niej sprawdzić trasę wszystkich połączeń autobusowych (także tych kursujących w nocy oraz poza granice miasta) i tramwajowych. Pasażerowie dowiedzą się z niej także, gdzie stoją automaty Krakowskiej Karty Miejskiej oraz gdzie są zlokalizowane Punkty Sprzedaży Biletów. To tylko niektóre informacje, jakie zawiera nowa mapa komunikacji miejskiej w Krakowie wydana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie. Jej największą zaletą jest to, że połączenia tramwajowe i autobusowe są naniesione na plan Krakowa. Warto podkreślić, że mapa zawiera informacje w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Pasażerowie będą więc mogli łatwo wyszukać na mapie najdogodniejsze dla siebie połączenia, znaleźć najlepszy punkt przesiadkowy oraz dowiedzieć się czy w pobliżu stoi automat Krakowskiej Karty Miejskiej. Na mapie jest także zaznaczony obszar i drogi, po których kursuje tele-bus, popularny autobus na telefon. O tym jak bardzo szczegółowy jest to plan świadczy to, że są na nim zaznaczone wszystkie przystanki wraz z nazwami, na których zatrzymują się autobusy i tramwaje z wyszczególnieniem przystanków „na żądanie”oraz tych, które są dopiero budowane. Co więcej pasażerowie korzystający z linii przyspieszonych takich jak np. 501 lub 502 będą mogli sprawdzić, na których przystankach te linie się zatrzymują. Pasażerowie na nowej mapie znajdą także listę wszystkich linii tramwajowych i autobusowych wraz z dokładnym spisem ulic, po których kursują. Z myślą o turystach odwiedzających Kraków do mapy komunikacji miejskiej został także dołączony cennik biletów jednorazowych, czasowych i grupowych. Wydana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie mapa komunikacji miejskiej jest dostępna w sześciu Punktach Sprzedaży Biletów oraz w siedmiu miejskich punktach informacyjnych. Mapa będzie także dostępna na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl w zakładce mapki komunikacyjne.

Jest naklejka –jest biletomat
Pasażerowie krakowskiego MPK nie będą już musieli zgadywać, czy tramwaj lub autobus, do którego wsiadają ma automat biletowy. Wszelkie wątpliwości rozwieją specjalne naklejki umieszczone na tych autobusach i tramwajach, które są w te urządzenia wyposażone. Warto zaznaczyć, że na pojeździe będzie się znajdować tylko jedna naklejka (wyjątkiem będą tu wagony NGT8 oraz wagon 405N, gdzie naklejki będą dwie i będą informować o dwóch automatach). Będzie ona umieszczona tuż nad lub tuż obok drzwi znajdujących się najbliżej automatu. Wszystko po to, aby pasażer stojąc na przystanku wiedział, że wsiadając właśnie tymi drzwiami będzie mógł najszybciej dostać się do automatu i kupić bilet. Taka jednoznaczna informacja z pewnością ucieszy te osoby, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej i decydują się na zakup biletu dopiero po wejściu do pojazdu. W przypadku braku automatu były zmuszone kupić bilet u prowadzącego. Teraz, dzięki naklejkom każdy pasażer otrzyma dokładną informację, w którym pojeździe jest automat, a w którym bilet można kupić tylko u prowadzącego. Naklejki informujące o automacie pojawiły się już na pierwszych kilkudziesięciu autobusach. Za kilka dnia będzie w nie wyposażony każdy tramwaj lub autobus, w którym jest automat.
Nie jest to jedyne udogodnienie dla pasażerów, jakie przygotowało MPK SA. Na drzwiach pojazdów, które posiadają niskopodłogowe wejścia zostały naklejone piktogramy o dużej powierzchni przedstawiające wózek inwalidzki oraz wózek dziecięcy. Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne, a także podróżujące z dziećmi w wózkach mogły sprawnie zlokalizować wejście, którym najłatwiej mogą dostać się do tramwaju i autobusu. Ten sposób oznakowania będzie szczególnie pomocny w tych pojazdach, gdzie istnieje tylko jedno wejście zlokalizowane w obrębie niskiej podłogi pojazdu, a więc np. w wagonach EU8N, kursujących np. na linii nr 5, 11, 20.
Przypomnijmy także, że od kilku tygodni po krakowskich ulicach kursuje tramwaj, w którym został zamontowany specjalny, emitujący dźwięk przycisk do otwierania drzwi. Jest on usytuowany przy drzwiach przeznaczonych do wsiadania dla osób niepełnosprawnych. Umożliwia łatwą lokalizację miejsca umieszczenia przycisku, a tym samym drzwi wagonu, co w konsekwencji bardzo ułatwia wejście do tramwajów osobom niewidomym i słabowidzącym.

Komentarze