Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kapsułą z Bratysławy do Wiednia i Budapesztu [FILM]

infotrans
11.03.2016 08:21
0 Komentarzy

Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT),czyli systemu transportu wysokich prędkości, rozmawiali w tym tygodniu zwładzami Słowacji na temat ewentualnego połączenia Bratysławy ze stolicamisąsiednich państw – Austrii i Węgier.

„Słowacja jest liderem w dziedzinie motoryzacji, naukdotyczących materiałów, a także przemysłu energetycznego, czyli obszarów, którestanowią integralną część projektu Hyperloop” – podkreślił w oświadczeniuszef HTT Dirk Ahlborn. „Obecność (systemu) Hyperloop w Europiewpłynie na rozwój współpracy i innowacji wewnątrz samej Słowacji jak i wEuropie” – dodał.

Portal PC Mag przypomina, że podróż samochodem z Bratysławydo Wiednia trwa ok. godziny, a dzięki wykorzystaniu systemu kapsuł Hyperloopmożna być skrócona do ok. ośmiu minut. Dzięki systemowi transportu wysokichprędkości ze stolicy Słowacji do Budapesztu można by się dostać natomiast w ok.10 minut. Samochodem taka podróż zabiera ok. dwie do trzech godzin.

„Hyperloop w Europie doprowadziłby do połączeniamiast w niespotykany do tej pory sposób. Tego typu system przedefiniuje pojęcietransportu (ludzi) i doprowadzi do zwiększenia transgranicznej współpracy”- mówił minister gospodarki Słowacji Vazil Hudak.

Projekt Hyperloop jest pomysłem szefa Tesli i SpaceX ElonaMuska. W sierpniu 2013 roku ogłosił plan wart 6 mld dolarów, którydoprowadziłby do połączenia Los Angeles i San Francisco. Podróż specjalnymikapsułami miałaby trwać 30 minut. Jednak w pewnym momencie Musk zrezygnował zfinansowania projektu i postanowił przekazać go zainteresowanym stronom – w tymwypadku HTT.

W styczniu br. HTT ogłosiło, że otrzymało odkalifornijskiego hrabstwa King pozwolenie na budowę toru próbnego o długościponad 8 km. Prace mają potrwać do 2018 roku kiedy cała infrastruktura zostanieoddana do użytku. Tam system będzie sprawdzany.

Według założeń Muska podróż Hyperloop będzie odbywać sięwewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h.Szef Tesli tłumaczył wcześniej, że Hyperloop ma stanowić połączenie samolotówConcorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja.Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnejrurze łączącej miejsce docelowe. Poniżej film Hyperloop TransportationTechnologies (HTT):

{https://www.youtube.com/watch?v=7A7GsAPR3J0}

Komentarze