Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kampania 2023: PiS proponuje bilet pokutny w Opolu

infotrans
02.03.2023 12:03
0 Komentarzy

Wprowadzenie tzw. biletu pokutnego oraz przedłużenie czasu obowiązywania biletu „przesiadkowego” z 45 minut do godziny – to pomysły opolskiego PiS-u na poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Postulaty zostaną teraz złożone przez działaczy PiS oraz Forum Młodych PiSw opolskim ratuszu. Mają trafić na sesję rady miasta za pośrednictwem klubu radnych PiS. Tym czasem MZK Opole poinformowało, że w zeszłym roku przewiozło ponad 5 milionów pasażerów więcej niż w 2021 roku

Wzorem Śląska

„Bilet pokutny” funkcjonuje w województwie śląskim. Mogą go kupić osoby, które zostały przyłapane i otrzymały karę za jadę bez ważnego biletu. Zamiast płacić karę podróżny wykupuje specjalny bilet w wysokości maksymalnie 550 złotych., który upoważnia go do przejazdu wszystkimi liniami na terenie całego miasta przez pół roku.

-„Rozwiązanie to sprawdziło się już w pierwszym miesiącu funkcjonowania w Katowicach i w konkretny sposób zachęca do uczciwości – powiedział Tobiasz Gużda z Forum Młodych PiS i dodał:

-„Jeżeli zapłacimy 550 złotych i opłatę manipulacyjną 50 złotych, mamy bilet na pół roku, który umożliwia przejazdy wszystkimi liniami. I bilet pokutny nazywa się właśnie pokutnym, ponieważ mimo wcześniejszej wpadki możemy później już legalnie cieszyć się przejazdami i odpokutować całe nasze przewinienia – tłumaczy Tobiasz Gużda, przedstawiciel Forum Młodych PiS

Kolejnym pomysłem PiS jest przedłużenie o kwadrans czasu obowiązywania tzw. biletu przesiadkowego. Na dziś w Opolu można na ten bilet jeździć 45 minut. Ostatni z przedstawionych na konferencji prasowej postulatów to już kolejny głos w sprawie powrotu przystanku na ul. Katowicką w okolice opolskiej onkologii i Szpitala Wojewódzkiego.

fot. MZK Opole

Zdaniem MZK

Na pytana o „bilet pokutny” i wydłużone minuty biletu przesiadkowego rzecznik MZK w Opolu Ewelina Laxy odpowiada:

-„Zostaną one poddane analizie, systematycznie bowiem wdrażamy różne pomysły zachęcające opolan do jazdy autobusami i jesteśmy też otwarci na sugestie – podkreśliła rzeczniczka.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku z opolskich autobusów skorzystało 18 milionów 800 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 5 milionów osób więcej niż w 2021 roku. Linie były obsługiwane przez flotę 98 pojazdów, które jeździły na 23 liniach publicznych oraz 4 specjalnych.

W 2022 roku autobusy MZK przejechały 5 milionów 884 tysiące kilometrów. W porównaniu z 2021 rokiem to o ponad 100 tysięcy kilometrów więcej. Do zrealizowania przewozów zużyto 2 miliony 350 tysięcy litrów paliwa. A średnia cena paliwa wyniosła 6 złotych 28 groszy.

-„Według naszych obliczeń w zeszłym roku sprzedaliśmy łącznie ponad 4 miliony 838 tysięcy sztuk biletów. To wzrost w stosunku do 2021 roku, kiedy to sprzedaliśmy łącznie 3 miliony 788 tysięcy sztuk biletów. Nasi pasażerowie najczęściej sięgali po bilety jednorazowe miejskie – 4 miliony 629 tysięcy razy. Bilety miejskie okresowe były kupowane 85 tysięcy 505 razy. Sprzedaliśmy też 119 tysięcy biletów jednorazowych pozamiejskich oraz 4 tysiące 128 biletów pozamiejskich okresowych – poinformowało MZK Opole.

W zeszłym roku na ulice Opola wyjechały autobusy elektryczne (5). W ramach projektu w zajezdni powstały ładowarki, a na pętli przy ulicy Prószkowskiej pantograf. Pierwsze elektryki objęły swoim kursowaniem linie: 25 i 15. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 21 milionów złotych, z czego 14 milionów pochodziło z dofinansowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W 2022 roku podpisano umowę na dostarczenie kolejnych zeroemysyjnych autobusów. Firma Solaris dostarczy 8 pojazdów  – 6 dwunastometrowych oraz 2 przegubowe. Autobusy mają trafić do Opola do końca października 2023 roku. Będą one wyposażone m.in. w asystenta aktywnego hamowania (system ten rozpoznaje przeszkody i wysyła ostrzeżenia do kierowcy), a także w asystenta kontroli prawej strony (obejmuje obserwacje tzw. martwej strefy). Nowe „elektryki” spowodują, że 1/6 taboru będzie zeroemisyjna. Będą one kursowały na liniach: 5, 9 i 13.

Opolski przewoźnik stał się także w 2022 r. operatorem logistycznym płyty dworca w Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Obecnie z 11 stanowisk korzysta 8 przewoźników oferujących przewozy międzygminne w regionie.

Komentarze