Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kampania 2023: KO chce 0-procentowy VAT na transport publiczny

infotrans
17.09.2023 19:03
0 Komentarzy

W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej zaprezentowanym 9 września jest kilka propozycji dt. transportu publicznego

KO – podobnie jak Lewica, PiS czy Bezpartyjni Samorządowcy – przedstawiły liczne pomysły na najbliższą przyszłość. Spora część z nich dotyczy właśnie całego transportu zbiorowego i to zarówno w zakresie miejskim, jak i regionalnym.

zero rocentowy VAT

Koalicja Obywatelska przede wszystkim obiecuje, że doprowadzi do pozyskania wsparcia z budżetu Unii Europejskiej
na wytwarzanie bezpiecznej, taniej i czystszej energii, dla programów walki ze smogiem w Polsce oraz transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego.

Konkretne deklaracje polityków KO w zakresie transportu publicznego to przede wszystkim rozwiązanie podatkowe dla transportu publicznego. VAT miałby wynosić 0 proc., żeby obywatele płacili mniej za bilety.

Obietnice komunikacyjne (zawarte w programie KO) są następujące:

  • 0-procentowy VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów dla Polaków.
  • weryfikacja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego plus blokada sprzedaży lotniska Okęcie.

Przypomnijmy, że aktualnie rząd uważa, że zerowy VAT na bilety PKP nie przejdzie przez opór Brukseli. W efekcie zalecili kolejarzom, aby sami obniżyli ceny przejazdów i to się wydarzyło. Ale tylko na państwowej kolei.  

Unijne przepisy jasno mówią, że mogą być obłożone zerowym VAT-em. Wynika to z załącznika do dyrektywy z 2006 roku. „Przewóz osób i transport towarzyszących im towarów, takich jak bagaż, rowery, w tym rowery elektryczne, pojazdy silnikowe lub inne, lub świadczenie usług związanych z przewozem osób” jako wyjątek od reguły może być zwolniony z obłożenia VAT-em.

Fiński przykład

Natomiast inne rządy europejskie pomagają wszystkim pasażerom – właśnie przez obniżkę VAT do zera. Na taki krok zdecydowali się ostatnio Finowie, którzy zdjęli podatek na bilety do 30 kwietnia tego roku. Co więcej, tańsze będą również bilety nabyte do tego terminu na kolejne miesiące. W tej chwili z zerowym VAT-em można kupić bilety nawet na sierpień (w przypadku pociągów nocnych).

-„Cieszymy się, że rząd zdecydował się wspierać codzienną mobilność ludzi w trudnym ekonomicznie czasie i zachęcać do odpowiedzialnych wyborów poprzez ukierunkowane wsparcie” – mówiła Piia Tyynilä, dyrektorka kolei fińskich ds. podróży dalekobieżnych.

„Dzięki zamrożeniu VAT-u nawet najbardziej oddani kierowcy samochodów mają świetną okazję do zamiany kilku codziennych podróży na neutralny klimatycznie pociąg. Będą mogli nie tylko cieszyć się oszczędnościami, ale także korzystać z innych korzyści płynących z podróży pociągiem. Na przykład podczas podróży w obie strony z Helsinek do Oulu (ok. 600 km), pasażer pociągu oszczędza ponad 80 euro, około 80 kilogramów emisji CO2 i do 1,5 godziny w porównaniu do podróży samochodem” – przekonywała Elisa Markula, prezeska fińskich kolei.

Komentarze