Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kaliningrad: Oddala się umowa o małym ruchu granicznym

infotrans
18.09.2010 22:14
0 Komentarzy

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski przewiduje, że na wprowadzenie w życie umowy z Rosją o małym ruchu granicznym trzeba jeszcze będzie czekać jeszcze 'długie miesiące’. Przyznał też, że nie sposób podać jeszcze konkretnego terminu. Jak podają media elektroniczne za PAP, w poniedziałek w Olsztynie Borkowski zapewnił także o determinacji strony polskiej w dążeniu do zawarcia tego porozumienia. Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się tam z samorządowcami z Warmii i Mazur, głównie z powiatów sąsiadujących z Obwodem Kaliningradzkim, którzy liczą na ułatwienia w ruchu granicznym. –’Uważamy, że mały ruch graniczny jest dla nas szansą na poprawę koniunktury. Nasz powiat to tereny nieuprzemysłowione, nastawione na turystykę. Liczymy na przyjazd gości z Kaliningradu’ –przytacza za PAP portal wnp.pl wypowiedź starosty z Węgorzewa Haliny Faj. Dlatego powiat stara się też o utworzenie przejścia granicznego Perły-Kryłowo. W powiecie kętrzyńskim oczekują, że istniejące kolejowe przejście graniczne Michałkowo-Żeleznodorożnyj będzie za kilka lat także przejściem drogowym. „Ułatwienia w ruchu granicznym ożywiłyby gospodarkę w strefie przygranicznej, która teraz zamiera”–uważa wicestarosta z Kętrzyna Witold Sańko. Polsko-rosyjska umowa o małym ruchu granicznym ma umożliwić mieszkańcom strefy przygranicznej łatwiejsze przekraczanie granicy. Zamiast wiz obowiązywać będą zezwolenia, wydawane w konsulatach oraz polisa ubezpieczeniowa, która ma kosztować kilkadziesiąt złotych.
Unijne przepisy pozwalają uruchomić mały ruchy granicznego w pasie 30 – 50 km po obu stronach granicy. Rosja oczekuje jednak objęcia umową całego Obwodu Kaliningradzkiego, a Polska stara się o nowelizację unijnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. –’Cieszę się, że wspólnie przekonujemy państwa UE do zmiany zarządzenia Unii o małym ruchu granicznym i że będziemy mogli podpisać, i wdrożyć tę umowę tak, aby skorzystali na niej wszyscy mieszkańcy okręgu królewieckiego i województw granicznych’ –przypomina portal wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z początku września po spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w Warszawie.

Komentarze