Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jarocin i Łomża inwestują w zielone przystanki

infotrans
22.11.2022 10:00
0 Komentarzy

Infrastruktura komunikacji miejskiej w Polsce nabiera coraz intensywniejszych zielonych barw.

Mamy tu na myśli nie tylko tabor, ale również i wiaty przystankowe. Nowe przetargi dotyczące inwestycji w te udogodnienia dla pasażerów ogłosiły Jarocin i Łomża.

Jarocin stawia na ilość

Przedmiotem postępowania w Jarocinie jest budowa pięciu wiat przystankowych z zielonym dachem oraz jednej wiaty rowerowej z zielonym dachem.

Zielone wiaty pojawią się w następujących lokalizacjach:

  • przy ul. Hallera (przy Ośrodku Zdrowia/Parku Gorzeńskiego),
  • przy ul. Wrocławskiej (przy tzw. Parku Szubianki/skrzyżowaniu z ul. Powstańców Wielkopolskich) – 2 sztuki,
  • przy ul. Wolności,
  • przy ul. Szpitalnej.

Z kolei wiata rowerowa z zielonym dachem stanie przy ul. Kościuszki (przy Urzędzie Miejskim).

Wiaty przystankowe mają być wyposażone m.in. w ławki i kosze na śmieci. Na ich dachach znajdzie się mata rozchodnikowa na warstwie drenażowej, zaś sufit będzie wykonany z lameli modrzewiowych.

Gmina Jarocin czeka na oferty od wykonawców do dnia 23 listopada. Oferty będą oceniane z uwzględnieniem dwóch kryteriów: ceny (60%), okresu gwarancji (40%).

fot. UM Rzeszów

Jedna, ale na bogato

Z kolei Łomża wzbogaci się o jeden „ekoprzystanek”. Będzie to wiata przystankowa z systemem retencjonowania wody opadowej oraz stacją solarną. Ekoprzystanek pojawi się przy uczelni PWSIP przy ul. Poznańskiej. Ma być to konstrukcja składająca się z 4 segmentowej wiaty przystankowej będącej osłoną dla pasażerów oczekujących na przystanku autobusowym, systemu umożliwiającego przechwytywanie i odprowadzenie wody opadowej, zielonego dachu retencyjnego, zielonej ściany roślinnej oraz stacji solarnej. Oprócz powyższego, wiata będzie wyposażona w gabloty informacyjne, siedzisko w formie ławki z paneli drewnianych, oświetlenie LED, stację do degradacji odpadów, donicę z nasadzonymi roślinami.

W tym przypadku urzędnicy otworzą oferty w dniu 17 listopada. Następnie komisja przetargowa przystąpi do oceny złożonych ofert z uwzględnieniem: ceny (60%), okresu udzielonej gwarancji na konstrukcję wiaty i system retencjonowania wody (20%), okresu udzielonej gwarancji na konstrukcję stacji solarnej (20%).

Komentarze