Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak Senat wyłączył prawo wyłączne…

infotrans
06.01.2011 13:26
0 Komentarzy

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury w dniu 16. grudnia doszło do dyskusji nad poprawką Senatu do Ustawy o transporcie publicznym, która ponownie wykluczyła możliwość stosowania prawa wyłącznego przez organizatorów. A oto najciekawsze wypowiedzi –zgodne z stenogramem spotkania.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Otwieram posiedzenie Komisji Infrastruktury. Witam państwa posłów oraz zaproszonych gości z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury panem Tadeuszem Jarmuziewiczem.
Porządek dzienny posiedzenia przewiduje rozpatrzenie uchwały Senatu RP o stanowisku w sprawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (druk nr 3692).
(..) Legislator Wojciech Paluch: Poprawka nr 12 ma charakter merytoryczny. Chodzi o wyeliminowanie stosowania prawa wyłącznego w publicznym transporcie zbiorowym. Proponujemy –podobnie jak Senat –aby poprawkę nr 12 głosować łącznie z poprawkami nr 15, 18, 19, 25, 29, 39, 40 i 50. Wymienione poprawki dotyczą tej samej kwestii merytorycznej.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Pan przewodniczący Krzysztof Tchórzewski, proszę.
Poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS): Uważam, że poprawka nr 12 łączy się również z poprawką nr 16. Dotyczy również prawa wyłącznego, o którym mowa w art. 19. Pozbawienie prawa wyłącznego, na które Unia Europejska wyraża zgodę, spowoduje, że firmy będące obecnie w trudnej sytuacji np. Intercity zostaną skazane na upadłość. Dlatego, że długoterminową umowę z Intercity na zasadzie prawa wyłączności może tylko zawrzeć Ministerstwo Infrastruktury.
Pozbawienie tego prawa ma również konsekwencje dla PKP Przewozy Regionalne, mimo że Senat w poprawce nr 16 mówi o jednostce samorządu terytorialnego posiadającej 100% udziałów lub akcji. Zatem Senat w zróżnicowany sposób traktuje obu przewoźników. Przyznaje prawo wyłączne PKP Przewozy Regionalne (poprawka nr 16) i jednocześnie nie przyznaje tego prawa PKP Intercity (poprawka nr 15 i wcześniejsze). Uważam, że tu tkwi sprzeczność –być może –nawet konstytucyjna. Bez możliwości stosowania prawa wyłącznego przewoźnicy kolejowi będą pozbawieni szans. Gdyby np. Skarb Państwa chciał dokapitalizować PKP Przewozy Regionalne –może zaistnieć taka potrzeba –nie będzie mógł tego uczynić. Bo w tym przypadku prawo wyłączne nie będzie mogło być stosowane do Przewozów Regionalnych.
Musimy mieć świadomość znaczenia tych poprawek dla wpływu państwa na organizację ruchu kolejowego. Pozbawienie możliwości stosowania instytucji prawa wyłącznego eliminuje szanse pozostania na rynku PKP Intercity. Natomiast PKP Przewozy Regionalne będą pośrednio ubezwłasnowolnione. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Dziękuję, panie pośle. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Pan prezes, proszę.
Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji Zdzisław Szczerbaciuk: Chciałbym zwrócić uwagę na nierówność podmiotów w transporcie drogowym, która będzie konsekwencją tych poprawek. Poprawki Senatu uprzywilejowują przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej będące własnością samorządu. Natomiast przedsiębiorstwa wykonujące regionalny transport drogowy będą w znacznie gorszej sytuacji. Kwestia prawa wyłącznego była przedmiotem długiej dyskusji. Podkreślaliśmy, że brak możliwości stosowania prawa wyłącznego spowoduje upadek transportu, szczególnie poza obszarami miejskimi. Bowiem większość samorządów nie będzie zainteresowana dofinansowaniem. Podjęcie decyzji o przyznaniu zamówienia publicznego będzie związane z konsekwencjami pokrycia –nie wiadomo jakich –strat. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Dziękuję, panie prezesie. Proszę o stanowisko rządu.
Sekretarz stanu w MI Tadeusz Jarmuziewicz: Nie chcę uciekać się do demagogii. Chciałbym przypomnieć, że rozmawialiśmy o zabezpieczeniu interesy przewoźnika i samorządów. Natomiast zabrakło dyskusji o kliencie. Zatem jeśli stosując prawo wyłączne wyeliminuje się możliwość konkurowania, to straci klient. Dyskusja trwała długo i była bardzo obszerna. Senat proponuje powrót do przedłożenia rządowego. Przypominam, że na posiedzeniu Komisji opowiadałem się za przyjęciem przedłożenia rządowego. Nie zmieniłem stanowiska. Rekomenduję państwu przyjęcie tych poprawek.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Dziękuję, panie ministrze. Biuro Legislacyjne, proszę.
Legislator Wojciech Paluch: Pan przewodniczący Tchórzewski odniósł się do poprawki nr 16, która została już przyjęta. Ta poprawka nie ma bezpośredniego związku z prawem wyłącznym. Ma charakter doprecyzowujący.
Przewodniczący poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO): Przystępujemy do głosowania. Kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem poprawek nr 12, 15, 18, 19, 25, 29, 39, 40 i 50? Kto jest przeciw? Kto wstrzymał się? Poprawki zostały pozytywnie zaopiniowane przy 12 głosach za, 5 przeciwnych i braku wstrzymujących.

Komentarze