Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak nakłonić do noszenia maseczek w komunikacji: Gdynia, Lublin i Kraków

infotrans
27.09.2021 11:00
0 Komentarzy
Pod koniec maja tego roku rząd poluzował niektóre obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, jednak nadal musimy zakrywać nos i usta w przestrzeniach zamkniętych.

Dotyczy to również środków komunikacji zbiorowej. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i w dalszym ciągu w autobusach komunikacji miejskiej można spotkać osoby bez maseczek. To z kolei irytuje pasażerów, którzy stosują się do tego obostrzenia. Powstaje niebezpieczny rozłam, który może utrudnić powrót do komunikacji miejskiej. Sprawdzamy, jak z tym radzą sobie Gdynia, Lublin i Kraków.

Gdynia przypomina

Co poza skasowaniem biletu należy zrobić niezwłocznie po wejściu do autobusu lub trolejbusu? Zasłonić usta i nos. Niestety nie wszyscy pasażerowie pamiętają o tym obowiązku i pomimo plakatów informacyjnych oraz przekazywanych w pojazdach komunikatów głosowych podróżują bez maseczki.

-„W kontekście rozwijającej się kolejnej fali pandemii, przed którą przestrzegają lekarze i wirusolodzy, jest niezwykle ważne, byśmy stosowali się do obowiązujących zasad i ograniczeń. Należy pamiętać, że w środkach komunikacji zbiorowej w całym kraju nadal należy zasłaniać usta i nos. Na drzwiach każdego pojazdu ZKM Gdynia znajdują się plakaty informujące o tym obowiązku. Są też komunikaty głosowe, które możemy usłyszeć pomiędzy przystankami. Nieodzowna w tym przypadku jest jednak nasza świadomość i odpowiedzialność. Dlatego apeluję do wszystkich podróżnych, by dla dobra siebie i innych nosili maseczki podczas przejazdów komunikacją zbiorową – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Maseczki3
Maseczki3 1

Lublin kontroluje

Policjanci z lubelskiej drogówki wspólnie z Nadzorem Ruchu MPK w Lublinie kontrolują autobusy komunikacji miejskiej oraz okolice przystanków komunikacyjnych. W ramach akcji sprawdzana jest trzeźwość kierowców oraz to czy osoby korzystające z komunikacji miejskiej stosują się do obostrzeń sanitarnych.

Trwająca od kilku dni akcja jest efektem współpracy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz lubelskiego MPK. Działania mają na celu przypomnienie pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Ekipy złożone z policjantów i pracowników Nadzoru Ruchu kontrolują kierujących autobusami pod kątem trzeźwości oraz sprawdzają przestrzeganie obostrzeń sanitarnych przez pasażerów. Podczas pierwszych dni wspólnych działań skontrolowano kilkudziesięciu kierujących autobusami. Wszyscy byli trzeźwi.

Niestety nie obyło się bez wykroczeń związanych z łamaniem przez pasażerów obowiązku zasłaniania ust i nosa. Działania powtarzane będą cyklicznie. Kolejnych kontroli można spodziewać się już w nadchodzącym tygodniu.

Kraków apeluje

MPK Kraków, a także firma Mobilis, od samego początku pandemii SARS CoV-2 podejmują wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników, m.in. każdego dnia dokładnie dezynfekowane są wszystkie pojazdy.

W ostatnim czasie wiele osób w Krakowie zapomina jednak o tym, że tylko odpowiedzialne zachowania, takie jak zasłanianie ust i nosa przy pomocy maseczki pomagają w walce z koronawirusem. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się osoby całkowicie lekceważące obowiązujące obostrzenia. Takie podejście jest szczególnie groźne w miejscach, gdzie spotykają się większe grupy osób. Dlatego w Krakowie były i są prowadzane kontrole maseczek w taborze.

Zasłanianie ust i nosa w dużym stopniu ogranicza potencjalną transmisję wirusa pomiędzy osobami. Podczas kontaktu twarzą w twarz już maseczka nałożona przez jedną z osób znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Zasłonięte usta i nos u obu osób praktycznie niwelują możliwość przenikania wirusa. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie niektóre osoby. Muszą one jednak mieć zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający jedną z wymienionych poniżej przypadłości: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa,  zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli brak maseczki we wskazanych miejscach (w przestrzeniach zamkniętych w całym kraju, m.in. w autobusach, pociągach, sklepach, kinach, teatrach, przychodniach, kościołach czy urzędach), grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Obowiązek zakrywania ust i nosa wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Komentarze