Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak kupować energię to tylko grupowo. Przykład Pomorza

infotrans
02.12.2021 12:00
0 Komentarzy
W 2022 r. za dostawę energii elektrycznej do pomorskich gmin, powiatów czy spółek komunalnych będą odpowiadać dwie firmy – Tauron oraz Enea.

Mimo rosnących cen energii elektrycznej, na Pomorzu udało się uzyskać w miarę korzystne stawki na nadchodzący rok – dzięki zakupom w ramach grupy Norda.

wzrost o 63 procenT

Gdynia, jako lider grupy zakupowej, a tym samym organizator przetargu, otrzymała oferty sprzedaży, których ceny są wyższe od otrzymanych w zeszłych roku. Wysokość otrzymanych stawek (w pomorskim przetargu spłynęły oferty tylko od największych uczestników rynku energii elektrycznej) jest związana przede wszystkim z ogólną sytuacją na rynku. Najkorzystniejszą ofertę przedstawili i tym samym wygrali przetarg: Tauron oraz Enea SA. Pierwszy z operatorów będzie dostarczał energię dla jednostek w budynkach i lokalach, drugi zaś odpowie za oświetlenie.

Mimo ogólnie postępującego wzrostu cen energii elektrycznej, otrzymane przez Gdynię stawki są korzystne. Nie obyło się jednak bez podwyżek. W porównaniu z rokiem 2021, koszty wzrosną o około 63 procent, co daje ponad 6,5 mln złotych więcej. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko koszty sprzedaży energii elektrycznej. Do całkowitych kosztów za energię elektryczną należy wliczyć również rosnące koszty dystrybucji.

Wolumen zakupu energii elektrycznej dla całej grupy Norda wynosi 86.164,97 MWh z czego oświetlenie to 14 960,15 MWh. Dla samej Gdyni wolumen zakupu wynosi 31.014,41 MWh, w tym 5.558,3 MWh to oświetlenie.

Przyczyny podwyżek

Podwyżka cen związana jest między innymi z niskim zapasem gazu ziemnego. Spowodował to wysoki popyt, który nastąpił w wyniku złagodzenia ograniczeń związanych z pandemią.

-„Dzięki stworzeniu dużej i znaczącej Grupy zakupowej, udało nam się osiągnąć sukces przy dynamicznie rosnących cenach energii elektrycznej. To szczególnie ważne w obecnym czasie pandemii, w którym samorządy muszą ponosić dodatkowe koszty działań antycovidowych – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Natomiast w czasie pandemii popyt na gaz ziemny spadł, przez co producenci zmniejszyli jego wydobycie. Nie udało im się jednak zwiększyć produkcji w ramach przygotowań do letniej fali wzrostowej. Zmniejszenie przez Rosjan dostaw gazu ziemnego do Europy przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na gaz, przyczynił się do podwyżki cen. Wyższe ceny gazu ziemnego skłoniły z kolei europejskie przedsiębiorstwa energetyczne do przestawienia się na elektrownie węglowe. To natomiast wiązało się z koniecznym zakupem większej liczby pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, które są przedmiotem obrotu na rynku.

-„Wyższy popyt na pozwolenia na emisję dwutlenku węgla spowodował wzrost ich cen, przez co spalanie węgla jest tak samo drogie, jak gazu ziemnego. To z kolei zwiększyło koszty ponoszone przez konsumentów – uzupełnia wiceprezydent Łucyk.

Grupa Norda

zrzesza w sobie gminy, powiaty czy spółki komunalne z całego Pomorza. Pozwala tym samym na przeprowadzanie grupowych przetargów, które stają się coraz bardziej popularne. Tak właśnie dzieje się w przypadku energii elektrycznej.

Beneficjentem wynegocjowanych stawek są członkowie grupy zakupowej Norda, w której skład wchodzą: Gdynia Gmina Miasta – Zarząd Dróg i Zieleni – LIDER, Cewice Gmina, Dębnica Kaszubska Gmina, Dębnica Kaszubska Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Gdynia Akademia Marynarki Wojennej, Gdynia Uniwersytet Morski, Gdynia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Gdynia Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o., Główczyce Gmina, Hel Gmina Miejska, Jastarnia Gmina, Jezierzyce Gminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Jezierzycach Sp. z o.o., Jezierzyce Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach Sp. z o.o., Karsin Gmina, Kępice Gmina, Kobylnica Gmina – Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy, Kosakowo Gmina, Krokowa Gmina, Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., Lębork Gmina Miasto, Lębork Powiat, Liniewo Gmina, Luzino Gmina, Łeba Gmina Miejska, Łęczyce Gmina, Nowa Wieś Lęborska Gmina, Potęgowo Gmina, Puck Gmina, Puck Gmina Miasta, Reda Gmina Miasto, Rumia Gmina Miejska, Sławno Gmina, Słupsk Gmina, Słupsk Powiat, Słupsk Zakład Usług Wodnych  Sp. z o.o. w Słupsku, Tczew Gmina, Tczew Powiat, Ustka Gmina, Wejherowo Gmina, Wejherowo Gmina Miasta, Wicko Gmina, Władysławowo Gmina.

Komentarze